Stop kopírkám z Číny! Přímá kopie RR Evoque se přestane vyrábět

0
178
Zdroj foto: autocar.co.uk

Další čínská napodobenina, která ohrožovala originální vůz, tentokrát z dílny koncernu Jaguar Land Rover, se přestane vyrábět. Koncern vyhrál soudní spor. Je až k podivu, kolik čínských automobilek se pustilo do napodobování známých evropských značek. Atrapám s nízkými pořizovacími náklady a kolikrát s absencí základních bezpečnostních prvků, neunikl ani koncern Jaguar Land Rover. Číňané věrohodně napodobili crossover, pod “novým” označením Landwind X7, která dost okatě napodobovala design britského koncernu, Range Rover Evoque.

Novinka se objevila už v roce 2015

První zmínka o kopii známého crossoveru britské značky Range Rover Evoque se objevila už v roce 2015. Už tehdy bylo všem jasné, že se opět díváme na zdařilou napodobeninu z rukou čínských mistrů designu. Britové případ hnali až k soudu a ten jim naštěstí dal zapravdu. Několik let trvající soudní spor mezi oběma značkami, tedy Jaguar Land Rover a čínskou automobilkou Jiangling Motor Corporation, je nyní konečně u konce a dopadl pro Brity dobře.

Spor se táhl roky. Kvůli modernizaci Evoque!

Tři roky trvající soudní spor se vlekl kvůli modernizaci kopírovaného modelu Evoque. Range Rover Evoque byl nedávno na trhu představen ve své druhé generaci a samozřejmě ani Číňané nenechali nic náhodě a svůj model Landwind X7 trochu poupravili, ale odlišení Landwind X7 od britského Evoque nebylo až tolik markantní, jak by bylo pro soud dostačující. Kopie se tak musí okamžitě přestat vyrábět.

Zdroj foto: autocar.co.uk

O ukončení výroby rozhodl pekingský soud

Pekingský soud městského obvodu Čchao-jang dal zapravdu britské automobilce. Při důkladném prostudování obou modelů odborníci shledali pět stylistických prvků, které byly přímo zkopírovány od originálního crossoveru Evoque. Podobnost obou modelů způsoboval zmatek mezi zákazníky a přímo tak docházelo k poškození britské značky.

Tamní soud proto vydal okamžité nařízení pro ukončení i propagace kopie X7. Čínská automobilka Jiangling Motor Corporation musí rovněž odškodnit Jaguar Land Rover finanční kompenzaci za způsobené škody. Částka však nebyla pro média zveřejněna.

Číňané jsou obvykle k plagiátům shovívaví

Jak už víme, čínský trh se hemží podobnými napodobeninami, které přímo poškozují výrobce z Evropy. Místní zákony jsou však k těmto praktikám velmi benevolentní, tudíž se výrobcům ze západu nedaří spory vyhrát. Pro britskou automobilku je vyhraný spor velikým úspěchem a svou výhru dokonce popsal jako „prvenství na poli světového automobilového průmyslu“.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here