Ryhlonabíječka od BMW a Porsche nabije za tři minuty dojezd 100 km

0
580
Zdroj foto: electrive.com

Výrobci vozů BMW a Porsche v minulých dnech slavnostně otevřeli novou rychlonabíječku pro elektromobily. Ta nabídne za tři minuty nabíjení dojezd sto kilometrů!

Elektromobilita jde stále kupředu

Automobilky v posledních letech vyvíjejí moderní elektromotory s velkokapacitními bateriemi, které nabízejí dojezd několik stovek kilometrů. Nabíjecí stanice jsou už v každých větších městech na několika místech, stejně tak jako na dálnicích a rychlostních komunikacích. Není proto žádný problém si s elektromobilem vyjet třeba k moři.

Rychlonabíječky v plenkách

I když elektromobily nabízí rychlonabíjení pomocí rychlonabíjecích stanic nebo speciálními zásuvkami, nová nabíječka od automobilek Porsche a BMW jde ještě dál. Ta svým výkonem dokáže za pouhé tři minuty nabít akumulátor tak, že zvládne ujet pak dalších sto kilometrů. Samozřejmě v závislosti na stylu jízdy a povětrnostních podmínkách.

Nová rychlonabíječka ukazuje, že by se už zanedlouho mohl vyřešit problém s časovou prodlevou při nabíjení elektromobilů u nabíjecích stanic. Zatímco řidiči do spalovacích motorů natankují naftu či benzin během chvilky, nabíjení elektromobilů trvá desítky minut. Německé značky proto nabízejí systém FastCharge, nabízející výkon 450 kW. Najdeme ho v obci Jettingen-Scheppach na jihu Německa. Vznikl za podpory německé vlády, která poskytla finanční prostředky ve výši 7,8 milionu eur, přes více jak 201 milionu korun.

Porsche má nový model

Automobilka Porsche uvedla, že jeden z jejích testovacích modelů se dá dobíjet výkonem přes 400 kW, to znamená dojezd 100 kilometrů za méně než tři minuty. I když je to celkem dlouhá doba, oproti tankování do klasické nádrže, přece jen je výsledek uspokojivý.

V příštích letech by se mělo množství nabíjecích stanic posílit díky společnosti IONITY, za kterou stojí BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company či VW Group. Tyto společnosti chtějí do roku 2020 na evropském kontinentu vybudovat přes 400 rychlonabíjecích stanic s výkonem až 350 kW. Výkonnější FastCharge s výkonem 450 kW je zatím jednorázovou záležitostí. Doufáme, že se brzo objeví na dalších místech nejen v Německu.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here