Velmi populární bezklíčové odemykání se v automobilech objevuje stále častěji v nižších výbavách. Systém u Mercedesu se zlodějům otevřel během několika vteřin.
Pohodlí nad bezpečnost
Kdo by nechtěl přijít k autu a jednoduše zmačknout čudlík pro jeho odemčení, namísto lovení dálkového ovládání v kabelce nebo po kapsách? O oblíbenosti bezklíčového odemykání vozu není pochyb, stejně tak jako o jeho slabém místě v zabezpečení auta. O tom ví své majitel luxusního vozu Mercedes-Benz třídy C z Velké Británie, který o svůj vůz přišel během půl minuty. Celý incident natočily bezpečnostní kamery u domu v Billericay, kdy k vozu přišli dva zloději a za pouhých 16 sekund vůz odemkli.
První zloděj měl k dispozici ploché zařízení o velikosti notebooku, se kterým stál opodál. Druhý zloděj pak čekal u řidičových dveří auta. Ve chvíli, kdy se vůz odemkl, jednoduše a nenápadně do vozu nastoupil. Následně se vůz nastartoval a odjel. Celá tato akce trvala neuvěřitelných 35 sekund. Zloději v tomto čase také deaktivovali vyhledávací modul GPS, proto jsou šance na dohledání vozu téměř mizivé.
Jak zmást bezklíčové odemykání
Podle nejrůznějších studií bylo zjištěno, že auto vybavené právě bezklíčovým odemykáním vyhledává klíč v těsné blízkosti kliky. Stačí mít klíč v kapse, kabelce, zkrátka kdekoli poblíž systému. Zloději však dokážou pomocí speciálně vyrobených přístrojů signál zesílit, jako tomu bylo právě v tomto případě. Vůz svůj klíč bez problémů najde i na desítky metrů, a to i přes zdi domů.
Dalším způsobem obelstění bezklíčového odemykání je zkopírování signálu. V tomto případě mají zloději dvě zařízení, jedno je umístěné v těsné blízkosti kliky a druhé v místě, kde se nachází klíč. Tato zařízení mezi sebou tvoří síť, ve které auto předpokládá, že za kliku sahá majitel vozu s klíčem v tašce.
Proč vůz bez klíče nastartuje?
Pokud se do vozu dostane zloděj těmito dvěma způsoby, automobil nemá žádný důvod nenastartovat. Když zloděj zesilovací zařízení vypne, automobil vyhodnotí situaci jako „klíč z dosahu,“ ale když je nastartovaný motor, upozornění pro zloděje nepředstavuje žádné riziko a může bez problémů s vozem kamkoli odjet. Vzdálenost pak určuje možnost dojetí vozu bez signálu klíče v závislosti na naprogramování počtu kilometrů z výroby, nebo pak manuální vypnutí motoru zlodějem.
Jak se proti odcizení bránit?
Před odcizením vozu s bezklíčovým odemykáním se ideálně bránit nedá. Nejjednodušší způsob je, nekupovat si vůz s tímto systémem. Pokud však máte tento systém, nenechávejte klíč u vstupních dveří, oken nebo v těsné blízkosti automobilu.
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz