EU schválila nové bezpečnostní prvky u automobilů

0
498

Bezpečnost je vysoce důležitou součástí životě. To platí i v automobilové dopravě. Evropský parlament dnes schválil návrh nařízení o rozšířené povinné výbavy nových aut. Mají to být vyspělé bezpečnostní technologie. Mezi novinky bude patřit systém nouzového brzdění nebo mechanismus, jenž upozorní na překročení povolené rychlosti. Toto vybavení by mělo být součástí nových aut od května 2022. Navíc od května 2024 se tak má stát i u nově existujících aut. Odhady si slibují, že by se měly snížit smrtelné nehody o 20 procent. Pro návrh hlasovalo 578 poslanců. Proti bylo 30 a 25 se jich zdrželo. Na silnicích EU podle předběžných údajů vyhaslo více než 25 000 lidských životů. Navíc bylo i 135 000 vážných zranění.

Pomohou nová pravidla?

V Česku se počet obětí na silnicích zvedl vloni o 14 procent oproti roku 2017. Nová pravidla budou muset dodržet osobní auta, dodávky, autobusy a nákladní auta. Systém, jenž řidiče upozorní na překročení rychlosti spadá pod inteligentní a bude pod značkou ISA. Systém neomezí rychlost – jen upozorní. Řidiči budou mít možnost ho vypnout. Kromě už dvou uvedených změn jsou zde i další. Například systém nouzového udržování vozidla v jízdním pruhu, detekce zpětného chodu, lehčí montáž alkoholového imobilizéru či signál nouzového brzdění.

Navíc by měla přibýt i černá skříňka – stejný princip jako v letadle. Europoslankyně Dita Charanzová mimo jiné uvedla, že tato zařízení by měla sloužit všem, nejen luxusním vozům. Komise původně navrhovala, že by se na překročení rychlosti reagovalo vibracemi u brzdového pedálu. To však zamítla. Tak uvidíme, jestli se u nás začne jezdit tak bezpečně jako například ve Švédsku či Anglii.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here