Itálie přitvrzuje zákonem o silničním provozu

0
520

Obrovský nešvar za volantem v režii snad všech řidičů na světě – telefonování. Už v autoškole budoucí řidiče učí, že telefonování za jízdy je zakázáno. Ovšem jakmile mají sotva v ruce řidičák, tak tato poučka pro ně neplatí. Italové jsou jižanský výbušný národ, a to i za volantem. Ovšem i na ně dolehne pomyslná ruka automobilové spravedlnosti. Chystá se totiž zpřísnění zákona o silničním provozu. Ten, kdo bude telefonovat za jízdy či prostě jakkoliv používat mobil, dostane pokutu až 1 700 eur, v přepočtu skoro 43 600 Kč. K tomu se ještě musí přičíst odebrání řidičského průkazu na týden až dva měsíce.

Bude něco podobného i u nás?

To asi těžko. V Itálii sice ještě tento zákon nevešel v platnost, nicméně jednat se o něm bude v květnu. Nové pravidlo se bude týkat všech chytrých zařízení – telefony, notebooky, tablety,… Kdo se dopustí tohoto skutku opakovaně, pokuta se může zvýšit až na 2 588 eur – zhruba 66 400 Kč. Řidičský průkaz by se mohl odebrat až na čtvrt roku. V současné době je v Itálii pokuta za telefonování či psaní sms za volantem zhruba od 4 100 až do 12 000 Kč. Ani parkování neujde trestu. Ti, kdo parkují na vyhrazených místech se mohou začít regulérně bát.

Kdo zastaví na místě pro invalidy, dostane pokutu až do výše 16 600 Kč a odejmou se mu body z řidičské karty. Body se budou brát i za zabrání místa pro nabíjení elektrických aut. Zdarma budou moci parkovat těhotné ženy. Dále se rozšíří počet parkování i pro rodiče s dětmi mladšími 12 měsíců. Bude se však nejspíš rušit povinné denní svícení. Přitvrdí se i u hříšníků s alkoholem a drogami. Kdo odmítne takový test, hrozí mu pokuta od 10 800 až do 43 500 Kč.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here