Řidiči dejte sbohem nepovolené rychlosti

0
996

Řidiči rádi dupou na plynový pedál, to je známá věc. Bohužel bezpečná jízda se dneska jaksi nenosí. Ovšem Evropská unie přichází od roku 2022 s dalšími novinkami v oblasti bezpečnosti. Tak například automatický omezovač rychlosti. Ten rozpoutal vášnivou debatu. Je celkem jasné proč.

Zjednodušeně řečeno – jedná se o prvek, který bude kontrolovat, aby se dodržovala maximální povolená rychlost zákonem. Marně se mohou řidiči, kteří rádi překračují rychlost vztekat. Už je rozhodnuto a nic s tím nezmůžou. Kromě toho bude povinná další bezpečnostní výbava. Asistent pro udržování jízdního pruhu, systém detekce únavy řidiče, couvací kamery a k tomu ještě přípravu pro kontrolu přítomnosti alkoholu v dechu.

Omezovač rychlosti – méně nehod

Tento prvek budou muset mít povinně všechna nově vyrobená auta. Kromě toho, že ukáže řidiči zprávu o překračování rychlosti, dokáže zjistit tu platnou pro místo, kde zrovna člověk jede. Chytrý tempomat následně může jakoby zakázat překročit rychlost nebo udržet tu, kterou řidič navolí. Evropská unie jde však ještě dále. Ta je absolutně ještě za něco v uvozovkách drsnějšího. Chce, aby tento systém řidičům vůbec nedovolil překročit rychlost. Ze začátku to bude povolené s tím, aby šel systém vypnout. Je to z důvodu, aby si řidiči zvykli. Avšak posléze se přitvrdí.

Evropská unie je za stejný systém, jako u bezpečnostních pásů. Když se řidič nepřipoutá, je na to upozorněný zvukem. Omezovač rychlosti by měl tímto způsobem fungovat též. Jakmile řidič bude dodržovat povolenou rychlost, zvuk utichne. Pokud se tak nestane, bude pokračovat. Zcela jistě to řidiči po několika chvílích nevydrží a začnou zase řídit podle předpisů.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here