Kamera v autě – to je novodobý fenomén, jenž se stále častěji objevuje i v naší zemi. Pomalu každý desátý řidič má kameru v autě nainstalovanou. Kamery však mohou i pomáhat. Například se jimi dá zachytit nehoda a z toho záznamu i určit viník. Dopravní policie takové záznamy vítá. Mnohokrát jsou tím jediným důkazem. Ovšem i při pořizování kamerového záznamu se majitel tohoto zařízení může dostat lehce do problémů. On je tu totiž ještě zákon na ochranu osobních dat a údajů. Záznamy totiž obvykle bývají povoleny jen pro osobní potřebu. Jestliže řidič, který záznam pořídil nebude nahrávku šířit, tak neporušuje zákon.
Záznam nemusí být pokaždé důkazním materiálem
O tom rozhoduje orgán v trestním řízení. Může být přijat, ale nemusí se brát jako relevantní. Záznam také může odhalit i prohřešky řidiče – majitele kamery. Ani ten v takovém případě trestu neujde. Není zákon o tom, kam se má kamera umístit. Obecně však platí, že nesmí bránit řidiči ve výhledu. Nejlepší umístění jsou prostory za předním horním zrcátkem nebo při dolním okraji čelního skla. Kamera nesmí zasahovat tzv. do práce stěračům. V zahraničí je to s kamerami obtížnější. Na Slovensku je to stejné jako u nás. Ovšem jinde jsou policisté velmi přísní na kamery za volantem.
Například v Rakousku se za jízdy nesmí pořizovat záznam vůbec. Maximálně až po nehodě. Za porušení zákazu může člověk dostat pokutu v řádů statisíců korun. V Portugalsku jsou ještě razantnější. Tam sice nejsou tak vysoké pokuty, ale kameru můžete používat čistě jen k soukromým účelům. Ve Švédsku zase musíte mít povolení od úřadů a dokonce za neoprávněné použití kamery hrozí i vězení.
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz