Skupina PSA má novou platformu CMP

0
493
Zdroj foto: media.groupe-psa.com

Francouzské automobilky PSA budou nově používat pro své modely platformu CMP, přizpůsobenou pro elektrické pohony.

Modulární platforma pro nejmodernější motory

Modulární platformy jsou nedílnou součástí v automobilovém průmyslu. Snižují výrobní náklady a umožňují použití nejrůznějších technologických variant. Většina automobilek již vlastní svou platformu, kterou propůjčuje napříč celé své nabídce vozů. Například automobilka Volkswagen vlastní hned několik platforem, nejčastěji používanou je MQB pro motory uložené napříč, MLB pro automobily s motorem uloženým podélně nebo nejnovější platformu MEB, používanou pro elektromobily. Toyota používá zase platformu TNGA, Volva CMP a SPA nebo skupina Renault-Nissan-Mitsubishi používá platformu CMF. Skupina PSA nyní přichází také se svojí platformou, nesoucí označení CMP.

Common Modular Platform – společná modulární architektura

Nejnovější platforma s označením CMP má být jednou ze dvou platforem, které bude skupina PSA v následujících letech používat. CMP je určená pro menší vozy v segmentu B a C. V současnosti skupina PSA používá platformu EMP2 – Efficient Modular Platform 2, která se používá do větších modelů, konkrétně v segmentu C a D od roku 2013.

Platformu budou používat všechny značky PSA

Novou platformu CMP budou používat všechny automobilové značky ve skupině PSA. Na výrobě se podílel čínský partner, automobilka DongFeng Motors. Platforma se poprvé použila do malého SUV DS 3 Crossback. Například automobilka Opel bude CMP poprvé používat do svého nového modelu Corsa, chystanou pro rok 2019. Peugeot využije platformu pro novou generaci modelů 208 a 2008 a Citroën zase pro nástupce současné C3 a C3 Aircross.

Zajímavosti platformy

Výhodou platformy CMP je to, že se dá použít do mnoha typů vozů. Může na ní stát jak malý městský vůz, tak sedan, dokonce i SUV. Nabízí totiž možnost použití dvou šířek rozchodu kol, disponuje celkem třemi délkami rozvoru, třemi různými zadními nápravami a různými velikostmi kol. Designéři jednotlivých značek nebudou mít při své práci svázané ruce a budeme se tak moci těšit na designové skvosty, bez ohledu na velikost podvozku.

Zaměřeno na elektrický pohon

Moderní vývoj sahá samozřejmě po elektromobilitě, se kterou skupina PSA počítá. CMP umožní postavit elektromobily o výkonu 100 kW s bateriemi s kapacitou 50 kWh. Platforma však umožní využití také pro spalovací motory, tříválce 1.2 PureTech i turbodiesel 1.5 BlueHDi, splňující přísné emisní normy Euro 6.

Použití nejmodernějších materiálů

Platforma CMP je zkonstruována z těch nejlepších materiálů, umožňující snížení celkové hmotnosti. Použita je třeba vysokopevnostní ocel, lisovaná kalená ocel, hliník a další kompozitní materiály. Snížením celkové hmotnosti se pak sníží také spalování škodlivých emisí. Vozy rovněž budou mít optimalizovanou aerodynamiku podvozku a spaciální sání.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here