Jaké jsou možnosti financování nového a ojetého auta?

0
171

Pokud si plánujete koupit automobil, v první řadě byste si měli ujasnit, jestli chcete investovat do úplně nového modelu, nebo raději do ojetého auta. Poté se ještě před vás postaví jedna otázka, a to je financování. Jestliže nemáte našetřené peníze v hotovosti, nabízí se vám hned několik úvěrových možností. V následujících řádcích vám prozradíme, jakými způsoby je možné automobil financovat.

Samozřejmě nejjednodušší způsob je koupit vozidlo za hotové, protože nepotřebujete vyřizovat administrativní záležitosti, jako jsou žádosti o úvěr, potvrzení o měsíčním příjmu a podobně. Spousta lidí však preferuje splácení formou spotřebitelského úvěru, finančního či operativního leasingu.

Spotřebitelský úvěr

Snad nejvíce využívaný je spotřebitelský úvěr, který může být buď účelový, nebo neúčelový. V prvním zmíněném případě si můžete půjčit pouze takovou částku, za kterou zakoupíte automobil. Peníze můžete použít pouze na financování vozidla. V případě neúčelového úvěru počítejte s vyšší úrokovou sazbou, nicméně můžete si půjčit vyšší částku, než je cen vozidla.

Jedná se zároveň o jedinou možnost, jak si koupit ojeté vozidlo, protože na leasing ho nepořídíte.

Výhodou je, že v případě spotřebitelského úvěru se okamžitě stáváte majitelem a provozovatelem vozidla, což je uvedeno i ve smluvních podmínkách kupní smlouvy. Pokud si automobil kupujete na firmu, můžete si jako plátce nárokovat odpočet DPH z ceny vozidla. Současně je vaší povinností sjednat si povinné ručení. Sami si také zajišťujete servisní prohlídky a opravy.

Banky však mají přísné podmínky, prověřují si vás, a proto je riziko, že vám půjčka nebude schválená, zejména pokud máte záznam v registru dlužníků. Existuje však i možnost pořídit si auto na splátky tzv. bez registru. Tak se obvykle prezentují půjčky od nebankovních společností, které jsou při posuzování bonity dlužníků benevolentnější a je tak možné u nich získat půjčku i s negativním záznamem v registru.

Leasing

Další variantou je leasing, který bývá buď operativní nebo finanční. V obou případech je majitelem vozidla po celou dobu leasingová společnost, vy jste pouze provozovatelem. U operativního leasingu se nestanete majitelem automobilu nikdy, u finančního leasingu až poté, co celou sjednanou částku splatíte.

Operativní leasing je specifický, je to spíše služba, která má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že se nemusíte starat například o servisování, přezouvání pneumatik a podobně. Jedná se v podstatě o dlouhodobý pronájem vozidla, který je v poslední době stále oblíbenější ve firemním sektoru. Po třech či pěti letech si navíc můžete model obměnit a získat novější auto. Operativní leasing i ten finanční však vyjdou zpravidla dráž.

Chcete si tedy pořídit auto na splátky a máte exekuci? V takovém případě auto na leasing pravděpodobně nezískáte.

——————Komerční článek——————

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here