16 000 SUV v Evropě má problém – nízká cena a čínský původ jim to pěkně zavařily

0
202
Zdroj foto: Jengtingchen, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Haval: Ceny automobilů neustále stoupají. Takže není divu, že řada z nás pošilhává po levnější produkci z Asie. A čínské automobilky se této poptávce snaží vycházet maximálně vstříc. Zatímco ještě nedávno jim  v pronikání do Evropy bránily nepříliš dobré výsledky crash testů, teď už se značně zlepšily i v tomto bodě.

Ovšem potíže na sebe stejně nenechávají dlouho čekat. A neobjevují se „v zemích třetího světa“ ale přímo na starém kontinentu. Pravda, prozatím se celý problém týká jen Ruska, ale vše je jen otázkou času.

Asijská produkce si výsměch (ne)zaslouží

Bylo by ovšem chybou zatracovat vše hned za začátku. Pamatujete třeba na nesmělé začátky automobilů Kyia u nás? Sephia měla před nějakými dvaceti lety spíše pověst rarity než skutečně užitečného kusu, který by si někdo koupil pro „takové to domácí ježdění.“ A přesto je tato značka dnes na vzestupu – a to pořádném.

A jmenovat můžeme  i další Asijce – třeba takový Hyundai, Toyota (aktuálně největší výrobce automobilů na světě) apod. Nikde tedy není dáno, že se musíme držet jen zavedených značek. Naopak. I nováčci mají šanci, pokud vytrvají a nabídnou skutečnou kvalitu. Ovšem s tím právě bývá někdy problém. A to nemalý.

Haval má na triku pořádný problém

Pokud nepatříte k automobilovým nadšencům, pak vám značka Haval asi nic říkat nebude. Nevadí. Doplníme, že jde o čínskou značku, patřící pod Great Wall Motors. Aktuálně se zaměřuje zejména na vozy pro osobní užití a snaží se konkurovat zavedeným značkám.

Třeba takové SUV F7 je vlastně takovou levnější kopií Škody Kodiaq. Ovšem levnější jen co do ceny – ve vybavení, vlastnostech ani funkcích si s ní opravdu nezadá. A cena? Ušetříte okolo 600 000 Kč, pokud se vypravíte do Ruska a svůj nový kousek si pořídíte tam. Právě Rusko totiž slouží čínským automobilkám jako taková vstupní brána do Evropy. A co se uchytí tady budeme dost možná brzy potkávat i na našich cestách. Tedy možná.

Haval Fx7 totiž dokáže svým majitelům občas připravit pěkně horké překvapení. A to doslova. Při nepříznivých podmínkách se totiž tahle auta umí vznítit doslova sama od sebe.

Zdroj foto: Jengtingchen, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Stačí, když jen stojíte na parkovišti

Jen si to představte. Odstavíte svého čtyřkolového miláčka po nenáročné jízdě na nejbližší parkoviště – a ráno z něj najdete jen ohořelé trosky s partou hasičů okolo. Ano, přesně tak to dopadlo hned se šesti auty v posledních třech měsících. Nikomu se nic nestalo, protože auta se vznítila už v době úplného klidu – bez posádky apod. Ovšem úřady to rozhodně chladné nenechává. Už jen proto, že třeba škody na okolních vozech rozhodně nejsou malé. A také proto, že je jen otázkou času, kdy se někomu něco stane. A důvod celé záležitosti? Opravdu banální – a naštěstí snadno opravitelný.

Přestaňte se svými vozy jezdit, vyzývají úřady

Aktuálně jezdí v Rusky asi 16 000 vozů F7 a F7x. Ale nemělo by, protože zodpovědné úřady okamžitě vyzvaly majitele k jejich odstavení. Nemohou samozřejmě nic nařizovat – ovšem vztáhnout zodpovědnost za vzniklé škody na neposlušné majitele vozů už ano. Takže si další jízdu s těmito Havaly asi většina lidí rozmyslí.

Naštěstí nejde o problém neopravitelný a samotná automobilka se k němu postavila čelem. Na vině je totiž spojení mezi filtrem benzinu a palivovým čerpadlem. Při velmi nízkých teplotách může dojít k jeho poškození a také k úniku paliva. A odtud je už k požáru pouze krůček.

Haval tak vyzývá všechny majitele vozů, aby se dostavili do servisů, kde jim bude vadná část vedení zcela zdarma vyměněna. Alespoň se tedy nesnaží před vzniklým problémem schovávat. Koneckonců – není první automobilkou, která se musela k podobnému kroku uchýlit. Pokud se jí však podaří v celé situaci obstát s grácií, může na tom co do renomé naopak ještě vydělat.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

 

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here