Víte, k čemu slouží červené a modré patníky podél cest?

0
343
Zdroj foto: pixabay

Červené a modré patníky: Ještě donedávna bylo silniční značení v tomto ohledu poměrně jednoduché. Bílý patník = okraj silnice. A tečka. Kdysi dávno byly kamenné, pak je nahradili plastoví bratříčci opatření černým pruhem a reflexními prvky. Odrazky po směru jízdy byly oranžové a proti směru bílé – to aby měli řidiči jednou provždy jasno i ve chvíli, kdy se na silnici něco tak trochu nepovede.

Ale myslet si, že tím evoluce patníků skončila, by byla chyba. Mimochodem – neříká se jim už patníky, ale směrové sloupky. A občas to podél našich silnic vypadá, jako kdyby tihle pomocníčci vyloupili sklad s barvami. Bývají modří nebo červení a doslova svítí do dálky. Nejde však o záměr nějakého šíleného cestáře, naopak. Obojí má svou symboliku. A pokud se s ní seznámíte, můžete si na cestách ušetřit celou řadu nepříjemností.

Modré sloupky bývají u cest k vidění častěji

Tady je symbolika vlastně jednoduchá – modrá = voda = blízkost vodní plochy. Což znamená, že se na cestě můžete setkat s náledím nebo dalšími nepříjemnými vlivy, jež s blízkostí vody souvisí (mlha, mrznoucí moha atd.). Takže budete-li (zejména v chladnějších obdobích) tyto sloupky míjet, dávejte si pozor.

Zdroj foto: pixabay

Červený patník už tak jednoznačný není

Ovšem zatímco modrá hovoří zcela jasnou řečí, u červené je to přesně naopak. Na první pohled často ani není vidět, proč je značené místo výjimečné. Je tu snad terén více nepřehledný a červené sloupky se na sebe snaží upozornit o to víc? Ale vůbec ne. Ve skutečnosti jde o zcela jasné označení vyústění účelové komunikace.

Právě odtud se tak na cestě může objevit třeba zemědělská technika nebo traktor od lesníků. A aby toho nebylo málo, bývají tyto sloupky jako mimo obec, tak i přímo v ní. Myslete na to, že bude-li vozidlo z takového úseku silnice vyjíždět, určitě pro něj neplatí přednost zprava. A to samé platí i pro vás, pokud se za sloupky dostanete. V praxi se však pro vás příliš nemění, jen trocha té zvýšené opatrnosti se určitě vyplatí.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here