Víte, kde se jezdila Velká cena San Marina? Protože v oné malé republice rozhodně ne

0
138
Zdroj foto: pixabay

Velká cena San Marina: Jde o fakt, který většinou tak nějak přijímáme, aniž bychom se nad ním pozastavovali. Pro sváteční fanoušky F1 však může jít tak trochu o záhadu. Jak se může závod těch nejrychlejších vozů světa jezdit někde, kde na to jednoduše není místo?

Máte pravdu – nejezdí se tam. Opravdu by to ani nešlo. San Marino je třetí nejmenší stát Evropy. Obklopuje ho ze všech stran Itálie a pokud byste ho chtěli hledat na mapě, museli byte zabrousit do blízkosti Rimini.

Jak je to s velkou cenou San Marina

Platí ovšem za stát velmi bohatý a dlouhověký, lidé se tu běžně dožívají více než 83 let (průměrný věk). Žije jejich tu sice jen okolo 32 000, ovšem liduprázdné San Marino určitě není. Vždyť během běžné turistické sezóny sem zamíří okolo 3,5 milionů turistů. Ovšem tato zemička je tak malá, že ji obvykle stihnou procestovat za jediný den.

Ovšem pokud byste tu chtěli v minulosti fandit „efjedničkám“ (Velká cena San Marina se jezdila od roku 1981 až do roku 2006), čekali byste tu na ně marně. Vše se totiž odehrávalo asi o 100 km dál na okruhu v Imole.

Zdroj foto: pixabay

San Marino je na formule zkrátka příliš malé

A není se čemu divit – dokonce i největší město Dogana se sedmi tisíci obyvateli nemá takovou kapacitu uliček, aby se do nich rychlé stroje vešly. A pokud by se už vešly, určitě by jejich úzké a klikaté spleti nezatočily. Navíc je do mnoha míst vjezd jakýchkoli motorových vozidel zcela zakázán.

A stejné je to i se závody motorek alias MotoGP, ty se pro změnu konají „jen“ o nějakých 40 kilometrů dál v blízkém městě Misano Adriatico. To je naštěstí od San Marina, coby kamenem dohodil, takže se klidně můžete vydat za fanděním a po zbytek času si užít zajímavosti téhle nevšední republiky. Najdete jich tu dost a dost.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here