Začíná motorkářská sezona! Připravte se na ni všichni

0
744

S teplými dny se stále více na silnicích objevují cyklisté a motorkáři, kteří patří mezi nejrizikovější účastníky dopravního provozu. Připravte se proto na nadcházející sezonu všichni, co usednete na nějaký ten pojízdný stroj.

Poslední dny jsou sice pod mrakem, ale teplé počasí už vyburcovalo první nadšence vlastnící nějaký ten motocykl k tomu, aby svůj stroj alespoň na chvilku provětrali. Na silnicích už se tedy opět setkáváme s cyklisty a motocyklisty. Právě tato skupina patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Během minulého roku na silnici ukončilo život 91 motorkářků, co je za uplynulých osm let nejvíce. Na co by si motocyklisté měli dávat na silnicích zvláště v tomto období  největší pozor?

Pozor na bezpečnost

První jarní vyjížďky většinou v motorkářích vyburcují pozitivní emoce, které leckdy předčí zdravý rozum. Nadšený jezdec může lehce zapomenout na některé návyky a neuvědomovat si nebezpečí, která jim na silnici hrozí.

Námraza je velkým strašákem

Jarní teplé dny jsou tady, ale na silnicích se může ještě v brzkých ranních hodinách nebo večer objevit námraza, případně může být vozovka mokrá. Překvapit může rovněž štěrk, písek nebo větve, které na silnicích po zimě zůstávají.

Pozor na přechod z auta na motorku

Jízda v autě je pro všechny motorkáře v zimních měsících povětšinou hlavní volbou v přepravě. Po dlouhých jízdách za volantem, mohou jezdci zapomenout určité návyky. Moderní bezpečnostní systémy umožňují v autě naplno brzdit i v zatáčce, co třeba na motorce nejde. Hrozí tak smyk.

Motorkáři jsou navíc hůře vidět z automobilů, zvláště pak z tolik oblíbených SUV. Nastává tedy velké riziko při předjíždění. Proto na jaře věnujte více pozornosti za volantem i na svých motorkách, předvídejte chování ostatních řidičů a více věnujte pozornosti zpětným zrcátkům i dění před svým vozem.

Zkontrolujte si své stroje

Před první jízdou byste měli mít svou motorku v naprostém pořádku. V první řadě zkontrolujte tlak v pneumatikách a brzdy. Kotouče by měly být před první jízdou zbaveny všech nečistot a případné mastnoty. Nepodceňuje ani kontrolu výbavy. Prasklá helma nebo poškozené chrániče neplní správně svojí funkci.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here