Vozy na vodík mají v Čechách zelenou!

0
600
Auto na vodík Mazda
Zdroj foto: wikipedia

Vozy na vodíkový pohon mají u nás zelenou. V České republice má vzniknout do roku 2023 až osm čerpacích stanic. V současné době je na území Čech pouze jedna to v Neratovicích.

Ministerstvo dopravy podpoří výstavbu stanic pro vodíkový pohon

Ministerstvo dopravy chce svým dotačním programem přispět k vybudování nových vodíkových čerpacích stanic na celém území České republiky. V současné době je jen jedna vodíková čerpací stanice a to v Neratovicích. Do roku 2023 by se mělo postavit dalších až osm stanic.

Zahájí se prodej vozů na vodíkový pohon?

V současné době se v České republice vozy na vodíkový pohon neprodávají, z důvodu absence vodíkových čerpacích stanic. Co se emisí týče, tyto vozy jsou nejekologičtější, proto by se mohl podpořit jejich prodej díky fondům evropské unie nebo nejrůznějších dotačních programů od Ministerstva životního prostředí.

Pro výstavbu nových čerpacích stanic se konečně bude moci spustit dlouho očekávaný prodej vodíkových vozů. Při nákupu vodíkových vozů bude lákat zákazníky především fakt, že se nebudou muset podílet na poplatcích za dálniční známky, ani na poplatcích na parkování.

Vodík se stane palivem budoucnosti, hned vedle elektromobilů

Vodík by se v České republice mohl kromě paliva pro osobní automobily využívat také v chemickém průmyslu. Vodík se dá vyrábět z bioodpadu nebo z komunálního odpadu. Využití vodíkového pohonu v Čechách se zabývá “vládní dokument Národní akční plán čisté mobility.” Do současné doby se s vodíkem příliš nepočítalo, avšak už nyní jsou přepracované původní plány, které s vodíkem počítají už v roce 2015. Tyto plány ministerstvo představí do konce letošního roku.

V jiných státech se sériově vyráběné vozy na vodíkový pohon prodávají. Například automobilka Toyota vyrábí sériový vůz Mirai. Od roku 2014 prodala přes čtyři tisíce kusů. Do pěti let chce automobilka prodat více jak třicet tisíc vozů. Vozy na vodíkový pohon nabízejí také Hyundai nebo Honda.

Vodíkové vozy nevypouští do ovzduší žádné nečistoty a nevyžadují žádné nabíjení akumulátorů. Natankování nádrže na maximum trvá přibližně tři minuty. Vodík je spotřebováván v palivových článcích, kde se přetváří na elektřinu.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here