Historie automobilky Hyundai

Historie automobilky Hyundai | Automobilka Hyundai je významnou jihokorejskou automobilkou. Založena byla již v roce 1947. První evropský závod vznikl v roce 2006 v našich Nošovicích u Prahy. Znáte celou historii značky?

Automobilka Hyundai působí na trhu již řadu let a její vozy jsou svým designem stále populárnější. Značku založil už v roce 1947 obchodník s rýží Chung Juyung. První myšlenka nesměřovala k výrobě osobních vozů! Společnost vznikla jako opravárenský podnik pro nákladní a osobní vozy. Vize o tom, že by společnost mohla začít vyrábět své vlastní vozy, přišla až s postupem času. Konečně v roce 1967 přišla divize, zaměřená na výrobu a prodej osobních automobilů.

Hyundai je jedním z největších producentů aut v Jižní Koreji

Automobilka Hyundai patří spolu s Kiou k největším výrobcům osobních aut v Jižní Koreji a je druhým největším producentem vozů v Asii, hned po Toyotě. Pak přišla na scénu obchodní krize, se kterou se automobilka velmi dobře otřásla. Už v roce 2009 se stala nejrychleji rostoucí automobilovou společností na světě. V roce 2010 se stala čtvrtým největším výrobcem vozů na celém světě, a to prodanými 1,7 miliony vozy.

Spolupracuje i s jinými automobilkami

Hyundai se nebojí spolupráce s ostatními automobilkami a tak s Fordem vyrobila první automobil Cotina. Výsledky spolupráce byly ohromující a tak se rozhodla pro další spolupráci, tentokrát s inženýry z Británie, kteří zkonstruovali malý vůz nižší střední třídy Pony, vyráběný do roku 1990. Následoval nástupce s názvem Hyundai Excel a stal se prvním vozem značky, který měl pohon na přední kola. Nižší střední třídu obsadil vůz Stellar, prodávaný do roku 1983 a Sonata, prodávaný do roku 1985.

Model Accent a Dynasty byly velmi oblíbenými modely, stejně tak jako model Dynasty, který se začal vyrábět v roce 1996. O dvanáct let později ho nahradily vozy genesis a Equss.

Změna vedení a další rozvoj značky

V roce 1999 došlo ke změně vedení. Společnost řídí syn zakladatele společnosti Chung Mong Koo, kterému se rok předtím podařilo odkoupit velký podíl v automobilce Kia. V roce 2001 se Chung Mong Koovi podařilo uzavřít partnerství se společnostní DaimlerChrysler, producentem vozů Mercedes. Automobilka Hyundai dostala přístup k moderním technologiím a odstartovala se vlna modernizace. Hyundai začala velkou měrou investovat do dlouhodobého rozvoje a výzkumu.

Rozvoj vedl k expanzi výroby do celého světa. Výrobní linky míří do Severní Ameriky a Indie, Číny, Turecka i Ruska. Za výrazné podpory státu se v roce 2006 postavil první evropský závod a to v našich Nošovicích u Ostravy.

V tom samém roce postihl automobilku korupční skandál na účet šéfa Chung Mong Kooa, který byl odsouzen na vytváření fondů pro úplatky. Samozřejmě netrvalo dlouho a po získání milosti se opět vrátil do své funkce.

Další informace o historii automobilek a výrobců najdete na motoristika.cz

Mohlo by vás zajímat...

Není k dispozici žádný obsah

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?