Autokamery: I když je situace v Evropě zatím všelijaká, řada z nás už plánuje letní dovolené. Leckdy nám však i sebelépe navrženou trasu může pokazit jeden malý detail – palubní kamera. Zatímco u nás totiž tito praktičtí pomocníci získávají stále více na oblibě, v Evropě tomu ani zdaleka tak být nemusí.
Švýcarsko je vcelku přísné
Chcete mít v autě připevněnou kameru? Pak k tomu musíte mít zákonný důvod. A rozhodně nemůžete zhotovený záznam používat pro vlastní potřebu. Natáčení je určeno výhradně pro nějaké významné nebo důležité události, v žádném případě není povoleno natáčet běžnou jízdu. Zapnout ji tedy smíte jen v případě, že se „něco děje.“
Řecko kamery povoluje, ale s výjimkami
Tady je možnost užití kamer stejná jako u nás – jejich vlastnictví je zcela legální. Pozor však na to, na co budete chtít použít záznam. Je možné ho předat pouze policii při napomáhání řešení trestných činů. Nesmí tedy přijít do rukou ani pojišťovně. A rozhodně ho nesmíte zveřejnit nikde na internetu.
Belgie – vlastnit ano, používat záznam ne
Tady si kameru na palubovce pro soukromé účely zapnout můžete. Ovšem použití záznamu – to už je něco jiného. Může ho totiž použít výhradě jako důkaz při řešení trestných činů, a to jedině v případě, že s tím předem všechny zúčastněné strany seznámíte.
Polsko kamery povoluje, ale…
Naši východní sousedé to mají s kamerami tak trochu na levačku. Záznam si sice pořídit můžete, ale tak, aby z něj nebylo možné identifikovat SPZ vozidel, ani tváře natáčených osob. Co na to říct…
Rakousko neví, co vlastně chce
Tamní legislativa říká, že pokud vlastníte jakoukoliv pevně připevněnou kameru, musíte její instalaci a použití oznámit příslušnému úřadu. Podle tamějšího autoklubu se něco takového na kamerová zařízení ve vozidlech nevztahuje. Zveřejňovat záznamy lze, ale tak, aby na nich nebylo možné identifikovat ani vůz, ani žádnou ze zúčastněných osob.
Slovensko – zvláštní formulace
Kameru tady mít smíte, to je zcela jednoznačné. Ovšem to ostatní už tak úplně ne. Zveřejníte-li totiž jakýkoliv záznam, nesmí na něm být vidět žádné jednání lidí – tedy ani to, jak se chovají na veřejnosti. A teď babo raď.
Maďarsko a jeho lhůty
Kameru mít můžete a záznam s ní klidně pořiďte. Ovšem pozor na další pravidla. Malé rozlišení a nízká frekvence snímkování je podmínkou. Video musíte rovněž zajistit proti zneužití a smazat nejpozději do pěti dnů od pořízení.
Portugalsko dává autokamerám 100% stopku
V téhle zemi nesmíte tuhle maličkou vychytávku ani vlastnit. Policie vám tedy může dát pokutu i za to, že ji najde v přihrádce automobilu nebo ve vašem zavazadle. „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat,“ jak by řek Jára Cimrman.
Ukrajina a její pravidla
V této zemi najdete tolik nejrůznějších pochybných praktik a podvodů, že se tu vlastnictví kamery přímo doporučuje. Používejte ji bez omezení – jen pozor na zveřejnění záznamu. Nesmí na něm být rozpoznatelné SPZ ani obličeje lidí.
Jak je na tom zbytek evropského kontinentu
Ve všech ostatních zemích můžete autokameru v rámci Evropy používat neomezeně. Musíte dodržet jen základní pravidlo, které říká, že vám tento přístroj nesmí za žádných okolní překážet ve výhledu. A pro jistotu vždy při zveřejňování záznamu jakýmkoliv způsobem zakryjte SPZ vozidel a tváře lidí. Vyhnete se tak možnému postihu. Bylo by škoda platit vysokou pokutu za něco, co jste neúmyslně nebo z neznalosti přehlédli. Pokud si nejste jisti tím, zda jste vše potřebné zakryli dostatečně, raději se zveřejnění záznamu vyhněte. Ušetříte si tak spoustu problémů.
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz