Smart Vision EQ FowTwo: inteligentní městský elektromobil

0
1077
smart vision
autor fotografie: auto.cz

Vidíte rádi po ránu své auto? Od teď ho budete vídat ještě radši! Smart Vision EQ vás pozdraví, otevře dveře a sám si zajede dobít baterky. Sympatické, že?

První studie elektromobilu Smart slibuje chytré městské vozítko

Zkratka EQ je určena pro několik koncernových značek, setkat se s ní můžeme například u Mercedes-Benz a nyní i u Smartu Vision EQ. U první značky nejde o samostatný kousek, jak bylo řečeno už při jeho představení. To dokazuje i koncept nového Smarta. Německý specialista na luxusní vozy si zkratku nedávno vyložil po svém, a to složeninu ze slov Elektrický a IQ.

Auto samo přijede a dobije se

Kdo by si kdy pomyslel, že naše dětské představy o tom, jak k nám přijede sám od sebe náš vůz, pozdraví nás a bude mít “plnou nádrž,” nám bude v dospělosti realitou! Němci ukazují, že naše dětské sny se pomalu mění v realitu. Navíc k nim máme ještě chytré telefony. To mnohé z nás ani ve snu nenapadlo…

Smart Vision EQ je pohodové dvoumístné auto, s futuristickými LED světly, s netradičně řešenou kabinou, ve které něco chybí. Volant i pedály. K čemu bychom měli mačkat tlačítka na palubní desce? Auto se totiž ovládá prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu a hlasovými povely.

Pasažéři Smartu Vision EQ sedí na jedné lavici, kterou lze pohodlně rozdělit loketní opěrkou. O zábavu se postará čtyřiadvaceti palcová obrazovka, doplněná o dvě čtyřpalcové.

Určitě vás zaujmou otočné průhledné kulaté dveře a “prostorný” zavazadlový prostor, do kterého se vejde zavazadlo. Smart Vision EQ je plně autonomní vozidlo, dokáže se sám dorozumět s ostatními auty, chodci i pasažéry, pomocí ukazujících frází, zobrazující se na černé mřížce v předním nárazníku. Nejde ve skutečnosti o nárazník, ale o další digitální panel. Ve dveřích je okno potažené speciálním filmem, který promítá informace pasažérům, sedícím uvnitř.

Výkon postačující do městského provozu

O pohon se postará elektromotor, poháněný lithium-iontovými bateriemi s kapacitou 30 kWh. Pokud je vůz aktuálně nepoužívaný, sám si dojede k nabíječce, kde si stoupne na místo s indukčním dobíjením.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here