Sanitka a spol. potřebují projet bez potíží. Jaká jsou pravidla uhýbání

0
887

Sanitka, policie, hasiči a další. To jsou auta s právem přednostní jízdy. To znamená, že řidiči ostatních aut by jim měli udělat co nejsnazší průjezd. Ovšem často to tak nebývá. Z devadesáti procent je to kvůli aroganci a pak je tu ten zbytek. Ten, který zazmatkuje a místo prostoru ucpe silnici. Jestliže třeba řidiči uvidí přijíždět houkající sanitku, tak nemusí hned zastavit. Stačí udělat co největší možné místo. Za každou cenu by se nemělo dupat na brzdu a ucpat křižovatku. Sanitka má ráda svižnou a plynulou dopravu. Nejlepší je, co nejvíce uhnout ke kraji, pokud je to možné. Pozor, když uhýbající auto bude zasahovat do cyklostezky.

Existují výjimky

Ano – pokud je úzká ulice. Tam už je třeba zastavit a počkat, až sanitka projede. Ono nikoho neubude, když chvíli počká. To si však řidiči mnohokrát neuvědomují. Na dálnicích se musí utvořit tzv. ulička pro záchranáře. To znamená najet v levém pruhu k levému okraji a v pravém k pravému. Nic až tak složitého. Na dvouproudé dálnici to jde snadno, ovšem nesmí se do uličky bezdůvodně vjíždět. V případě houkající sanitky může řidič v osobním autě vjet i na červenou do křižovatky. Ostatní řidiči by to měli pochopit, že uhýbá sanitce.

Hasiči potřebují hodně místa. Je důležité být na místě, kde se jim může opravdu hodně uhnout. U policie je to složitější. Ta totiž provádí i manévry za hranicí zákona, když po někom tzv. jdou. Tady musí být řidiči ve střehu nepřetržitě. To, když se policie například otáčí do protisměru nebo vjíždí na chodník.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here