Fenomén motorsportu Niki Lauda zemřel

0
706
Zdroj foto: en.wikipedia.org

Fanoušci automobilismu smutní. Ve věku 70 let v pondělí zemřela ikona tohoto sportu – Niki Lauda. Bohužel ho v poslední době sužovaly zdravotní problémy dost velkého rázu. Zemřel v rodinném kruhu. Rodina o tom informovala prostřednictvím agentury APA. Ta v prohlášení mimo jiné uvedla, že pro všechny zůstane vzorem a měřítkem jeho neúnavná činorodost, přímočarost a odvaha. Příčina úmrtí zatím nebyla zveřejněna. Vloni v srpnu se však podrobil transplantaci plic a v lednu byl navíc hospitalizován v nemocnici na dobu dvou týdnů. Ve Formuli 1 získal titul mistra světa v roce 1975 a 1977 pro Ferrari a pak ještě jednou v roce 1984, to už však pro McLaren.

Málem uhořel

Incident z roku 1976 měl téměř tragické následky. Při velké ceně Německa, na obávaném Nürburgringu ho tahali z auta další čtyři odvážní jezdci stájí Formule. Ti mu tak zachránili život. Sice měl popálenou hlavu a plíce a také se nadýchal zplodin, avšak za pár týdnů už znovu jezdil. Nürburgring je pohřebiště jezdců. Vůbec první obětí byl Čech Čeněk Junek, jehož manželkou byla populární jezdkyně Eliška Junková. Následky pro Nikiho Laudu přišly o dalších mnoho let později. To se v letech 1997 a 2005 podrobil transplantaci ledvin. Po ukončení kariéry našel zálibu v letadlech. Ta také občas sám pilotoval.

Od roku 2003 vlastnil leteckou společnost Aer Lloyd Austria. Přejmenoval ji na Niki a spojil ji s Air Berlin. Nicméně stále pokračoval u Formule 1. Byl poradcem stáje Ferrari, šéf Jaguaru a kromě toho měl i další činnosti. Působil v televizi jako komentátor při závodech a od roku 2012 byl šéfem dozorčí rady stáje Mercedes.

Niki Lauda se objevil ve filmu Rivalové, který vypráví jeho životní příběh včetně již zmiňované nehody z roku 1976.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here