Vrátíte se k autu a na parkovišti vás přivítají promáčknuté dveře, uražený nárazník nebo hned několik škrábanců. Škodu, kterou vám na autě způsobí jiný řidič, pojišťovna proplácí z jeho povinného ručení. Jenže co dělat, když je viník neznámý?
Někdy je škoda zanedbatelná, jindy se ale náklady na její opravu mohou vyšplhat i na několik tisíc Kč. Ať už na autě najdete jakékoliv poškození, vše si v první řadě nafoťte. Hned vzápětí volejte policii, která si vyžádá záznamy z okolních kamer, a tak viníka může vypátrat. Často pomohou i očití svědci, zeptejte se proto lidí v okolí, zda si něčeho nevšimli. Zkuste se také obrátit s prosbou o svědectví na lokální skupiny na Facebooku typu „Letenská parta“ nebo „Olomoučáci“.
Pojistné nepokryje škody v plné výši
Pokud se viník najde, pojišťovna vám škodu proplatí z jeho povinného ručení. V případech, kdy je pachatel neznámý, vám náklady na opravu auta pomůže pokrýt havarijní pojištění. Ale ne stoprocentně. U tohoto typu pojištění totiž někdy bývá spoluúčast i do výše 20 %, počítejte také s tím, že vám pojišťovna přehodnotí dosavadní bonus.
Jedinou možností, jak se alespoň částečně chránit před vandalismem, je proto parkovat na místech, která jsou v dohledu bezpečnostních kamer. V případě nehody pak snadno vypátráte viníka a škoda vám bude proplacena v plné výši.
Jak se bránit? Dobře nastaveným pojištěním
Nejlepším způsobem, jak těmto nenadálým nákladům předcházet, je mít dobře sjednané pojištění. Havarijní pojištění se vyplatí nastavit na míru. Pokud například bydlíte mimo město, zaměřte se na srážky se zvěří, ve městě se naopak vyplatí mít co nejnižší spoluúčast. S výběrem havarijního pojištění vám pomůže Srovnejto.cz, kde si jednoduše porovnáte jednotlivé produkty a kritéria přizpůsobíte konkrétním rizikům.
——————-Komerční článek——————-