I cyklisté jsou lidské bytosti

1
1083

Je to naprosto známá věc. Jakmile se v silničním provozu po boku automobilů objeví kola, začnou problémy. Není to žádná novinka. Řidiči osobních aut nemají tzv. kolaře zrovna v lásce. Podobné či vlastně úplně stejné je to u systému kolaři versus chodci. Chodci nejsou také zrovna dvakrát nadšení, když se musí vyhýbat lidem na kole. To spíš je ještě malé tvrzení. V Austrálii se jen velmi nedávno objevila studie o cyklistech. Ta se zabývala tím, jak se mají nazývat. Cyklisté je údajně hanlivé slovo pro tyto občany. Prý způsobuje v dalších účastnících provozu agresivní chování. Navíc má studie také za to, že označení cyklista popírá lidskost těchto lidí.

Jak jim tedy říkat

Na kole už jelo určitě minimálně 70 procent lidí na celé planetě. Podle studie by se slovo cyklista mělo úplně vynechat. Nahradit by se to dalo slovním spojením lidé, kteří jedou na kole. Dopravní institut v Austrálii zjistil poměrně alarmující, ale nijak překvapivé informace. Z celkem 422 dotazovaných se prokázalo, že každý pátý úmyslně na silnici blokuje cyklisty. Dalších devět procent jim kříží auty cestu – také úmyslně. V dotazníku více než 50 procent lidí označilo cyklisty za ne tak docela lidi. Prý jsou to spíše mechanické kusy. To říkali lidé, kteří sami na kole aktivně nejezdí.

Prostě zjednodušeně řečeno – lidé nemají k cyklistům úctu jako k člověku. Podle studie z Austrálie by měli cyklisté dostat tzv. lidskou tvář. Slibují si od toho například zmírnění agrese vůči nim. Nabízí se otázka, jestli je něco takového v dnešní společnosti vůbec možné. Nyní to závisí už jen na chování samotných lidí.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

1 komentář

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here