Co dělat, když natankuju špatné palivo?

0
985

U vozu, který dennodenně používáte, se Vám to patrně nestane. Ale můžete jet s vypůjčeným autem a ze zvyku budete chtít natankovat palivo, které obvykle tankujete

O něco lépe jsou na tom benzinová auta. Ta mají hrdlo palivové nádrže užší a tankovací pistole na naftu do ní nepůjde. I to však některým lidem nezabrání dostat ji dovnitř. Po internetu koluje příběh jedné důchodkyně, která nejprve volala na dispečink, že jí nejde zasunout tankovací hadice do auta. Pracovník na druhé straně jí s tím nedokázal pomoct, varianta s nesprávnou tankovací hadicí ho nenapadla. O chvíli později důchodkyně volala zpět, že si uřízla hrdlo PET lahve a pomocí tohoto nouzového trychtýře konečně svůj vůz natankovala. Bohužel špatným palivem…

Obráceně to jde ovšem bez problémů, do auta na naftu benzín dostanete snadno. Co tedy dělat, když už se Vám to stalo?

Pokud jen v roztržitosti sáhnete po špatné tankovací pistoli a natankujete jen pár litrů, nic se neděje. Dolijte nádrž do plna naftou, s tímto malým božstvím benzínu si motor poradí. Pokud je benzínu v nádrži více, kromě dotankování nafty pomůže i dolít přípravek na zvyšování mazivosti nafty, který je na pumpách běžně k dispozici.

V případě, že natankujete plnou nádrž a omylu si všimnete až potom, stále se nejedná o katastrofu. V tomto případě už ale budete nuceni vypustit celou nádrž. Nejhorší varianta je, když se s vozem rozjedete. Benzín nemá takové mazací schopnosti jako nafta a proto hrozí až zadření motoru. Při opravě bude navíc nutné vyčistit celý palivový systém.

A malá rada bokem na závěr. Stejně jako mají tankovací pistole pro naftu větší průměr než ty na benzín, také pistole u stojanů pro náklaďáky jsou větší než pro osobní vozy. Kamioňáci tankují i přes 1000 litrů a klasickou pistolí by to trvalo neúměrně dlouho. Až tedy pojedete se svým naftovým miláčkem k pumpě a nebude se Vám chtít čekat ve frontě, nejezděte ke stojanům pro náklaďáky. Stejně tam nenatankujete.

Více článků si můžete přečíst na portálu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here