Která barva je nejbezpečnější?

0
983

Když se rozhodnete pořídit si nové auto, prodejce bude mimo jiné vychvalovat jeho bezpečnost. Bude se ohánět získanými hvězdičkami v testu NCAP a vyjmenovávat tajemné zkratky elektronických pomocníků. V souvislosti s barvou laku se však o bezpečnosti nemluví. Jak přitom ukazují policejní statistiky, i vhodně zvolená barva vozu Vám může pomoct snížit pravděpodobnost nehody.

Asi úplně nepřekvapí, že černá barva podle statistik nevychází dobře. Dle jedné studie má auto s černým lakem má až o 46% vyšší pravděpodobnost srážky než vozidla jiných barev. Ani další tmavé barvy na tom nejsou o tolik lépe, jejich viditelnost zejména za zhoršených podmínek není dobrá.

Naopak světlé barvy patří mezi bezpečnější. Úplně nejlépe vychází žlutá, která je výrazná a dobře viditelná za všech podmínek. Dobrou volbou je i bílá barva, oproti žluté je však hůře vidět v mlze či lehkém dešti. To samé pak platí i pro stříbrnou barvu laku.

Zajímavé je, že velmi bezpečně vycházela i barva růžová. U ní je důvodem patrně to, že je to na voze velmi neobvyklá barva a upoutá pozornost ostatních. Je zde také otázka, nakolik jsou statistiky ohledně této barvy průkazné, když růžových aut jezdí jen pár a v drtivé většině se jedná hlavně o reklamu na kolech.

Ačkoli by se mohlo zdát, že červená je taktéž výrazná a měla by být tou nejbezpečnější, není tomu tak. V tmavých podmínkách totiž není zdaleka tak výrazná jako například žlutá. Takže mít červené auto rozhodně není špatná volba, ale nejbezpečnější barvou není.

Samozřejmě barva Vašeho vozu nijak neovlivní Vaší jízdu. Nejdůležitější stále je věnování se řízení a i elektronické systémy jako ESP Vás mohou mnohem lépe ochránit. Díky lepší viditelnosti vhodně zvolené barvy však můžete být lépe vidět pro ostatní motoristy a tím předejít některým nebezpečným situacím.

Více článků si můžete přečíst na portálu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here