Jak přišel Mercedes ke svému názvu

0
947

Mnoho automobilek se jmenuje po svých zakladatelích. Žádný inženýr Mercedes se však v historii nikdy neobjevil. Jak tedy automobilka přišla k tomuto názvu? Cesta k němu byla skutečně zajímavá.

Psal se rok 1853, když se v Lipsku narodil Emil Jellinek. Jeho otec byl Čech, matka Maďarka. Jellinek byl divoký mladík. Škola ho moc nebavila a tak začal pracovat jako pomocná síla na nádraží v Červeném Kostelci. Ani zde ho však neopustila jeho divokost. Jednou nasedl na lokomotivu a sám s ní odjel, aby zjistil, jak rychle dokáže jet.

Kvůli tomuto průšvihu je nucen Kostelec opustit. Podařilo se mu získat místo na konzulátu v Tangeru a poté v Tetuanu. Tam se seznámil se svou budoucí ženou, Francouzskou. V roce 1889 se jim narodila dcera, kterou pojmenovali Mercedes. Samotné jméno má přitom původ ve španělštině.

V roce 1897 se stává prodejcem vozů Daimler v Nice. V březnu roku 1899 se Emil Jellinek účastnil závodu Nice – Castellane – Puget Thermiers – Nice s vozem Daimler-Phönix. Samotný majitel automobilky pan Gottlieb Daimler nebyl velkým příznivcem závodních automobilů, a proto mu nevadilo, že vůz byl nasazen pod pseudonymem Mercedes. Jellinek tento závod v kategorii turistických vozů vyhrál.

O další rok později si objednává 36 nových automobilů konstruovaných Maybachem. Tehdy to byl ještě konstruktér pracující u Daimlera, svou vlastní automobilku si založil až v roce 1909. I tyto nové vozy Jellinek prodává pod pseudonymem Mercedes a zároveň rozšiřuje své aktivity i do dalších zemí – Rakouska-Uherska, Francie, Belgie a Ameriky. Vozy byli opravdu povedené a dařilo se jim vyhrávat spousty závodů. To už byl zakladatel firmy po smrti a jeho následovníci si uvědomili velký reklamní potenciál závodních úspěchů. Proto se s Jellinkem dohodli a v roce 1902 se nechali značku Mercedes zaregistrovat jako ochrannou známku pro všechny své vozy.

Roku 1926 dojde ke sloučení firem Gottlieba Daimlera a Karla Benze a mezi automobilkami se tak objeví nová značka Mercedes-Benz, která přetrvala až do dneška. Tak se dostala česká stopa do názvu této významné automobilky. A jakoby předurčila budoucí celosvětový vývoj automobilky, i původ názvu má kořeny v mnoha státech.

 

Více článků si můžete přečíst na portálu motoristika.cz

 

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here