Papírové dálniční známky končí, budou už jen elektronické

0
571

Každý řidič ví, co je to dálniční známka. Znají ji jako klasickou papírovou, to však už brzy skončí. Doba je čím dál modernější a neušly tomu ani právě dálniční známky. Ty budou už jen elektronické. Nejenom samotné známky, ale i ostatní úkony už budou elektronickou formou. To znamená poplatky, i kontrola. Letos je sice ještě klid, ovšem za dva roky, tedy od roku 2021 už to tak nejspíš bude. Pokud projde návrh mezi poslanci, papírovým kupónům definitivně skončí služba. Poplatek bude možné uhradit formou internetu nebo mobilní aplikací. Platby, které se budou vázat na registrační značku vozidla, zaznamená informační systém Státního fondu dopravní infrastruktury.

Všechno už jen moderně

Ke kontrolám budou sloužit kamery. K prověrkám by mohly stačit i nynější mýtné brány. Do budoucna se uvažuje o krajských dálničních známkách. Některé regiony už mají o tento systém zájem dlouhodobě. Proč vlastně elektronicky – je to jednoduché. Opět jde o peníze. Ministerstvo dopravy totiž očekává zvýšení příjmů z dálničních poplatků. A to až o 220 milionů korun ročně. Provozní náklady by se měly pro změnu snížit o 120 milionů korun za rok. Novela počítala se zvýšením horní možnosti poplatku za známku na 2 000 Kč. Nakonec to však zůstalo na nynější cenové relaci – 1 500 Kč.

Některé auta by měly výhodu jezdit po dálnici zdarma – hybridy či auta na elektrickou energii nebo vodík. Emise oxidu uhličitého by však nesměly přesahovat 50 g na kilometr. Za polovinu by jezdila auta na zemní plyn a biometan. Těžko říci, co o tom budou soudit řidiči. Jsou mezi totiž i tací, kteří to příliš s internetem a mobilními aplikacemi neumí – obvykle starší lidé.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here