Nákladní auta bez řidiče. Už teď jezdí po silnicích

0
716
Zdroj foto: androidpit.com

Nákladní auta štvou řidiče nejen na českých silnicích, ale celosvětově. A od nynějška možná ještě bude přilito více oleje do ohně. Autonomní mobilita – to se teď skloňuje. Sice se o tom mluví do budoucna, ale už teď jezdí auta bez řidiče po silnicích. Nemají ani sedačku, ani volant, ani pedály. Nesou označení Einride T-Pod a jedná se o dvacet šest tun nákladního auta. Tento prototyp už byl představen společností Einride před dvěma lety. Loni se ukázal i na Festivalu rychlosti v Goodwoodu. První jízda proběhla nyní ve Švédsku. Ovšem nijak daleká. Jen od skladu do distribučního centra. Podle výrobců je to světové prvenství.

Bude to pokračovat?

Prvenství podle firmy spočívá v tom, že jde o auto, kde neexistuje možnost přímého řízení člověkem. Ovšem dá se ovládat na dálku operátorem. To v případech, kdyby se vyskytl nějaký problém. T-Pod má dost velký nákladový prostor. Vejde se tam až 15 europalet. Kromě toho uveze dohromady až 20 tun a vzdálenost 200 kilometrů. A pozor – na jedno nabití baterie. Ta má kapacitu 200 kWh. Už se objevilo i video na internetu. Na něm je sice vidět, že jede velmi pomalu, ale jeho rychlost je srovnatelná s konvečními nákladními auty. Je totiž elektronicky omezená na 85 km za hodinu.

Podle startupu se omezí provozní náklady T-Podu až o 60 procent. To, když bude srovnání s ostatními nákladními vozy i s řidičem. Je to novinky, jenž má přinést úlevu spedičním firmám. Těm chybí neustále řidiči. Do konce příštího roku má jezdit 200 T-Podů. Einride doufá i v rozšíření do USA. Nyní je otázka, co se stane, až toto auto nedej Bože způsobí nějakou dopravní nehodu.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here