Dálniční známky 2019: zůstávají v kurzu a další dálnice budou bez poplatků

0
682
Zdroj foto: wikipedia.org

Elektronický systém, který byl pro rok 2019 plánovaný, se podle Ministerstva dopravy odkládá. V příštím roce si opět koupíme dálniční známky.

Klasickým známkám ještě neodzvonilo

Klasické dálniční známky, na které jsme doposud zvyklí, si budeme lepit za čelní sklo i v příštím roce. Ceny za jednotlivá časová období se nemění. Barvou pro roční dálniční známku je modrý kruh na žlutém pozadí a začíná platit tradičně od 1. prosince. Pro vozy do 3,5 tuny stojí viněta 1 500 korun. Platná je od 1 prosince 2018 do 31. ledna 2020. Platnost roční známky je přesně stanovená. Pozor proto, když koupíte známku v únoru. Tehdy nemá platnost až do února následujícího roku!

Měsíční známka bude stát 440 korun, desetidenní pak 310 korun. Platnost měsíčního kupónu je pevně stanovená. U desetidenního a měsíčního kupónu se platnost vyznačuje podle potřeby.

Opět upravená grafika

Jako tradičně se grafika dálničních známek i pro příští rok trochu upraví, aby byly lépe rozeznatelné od těch předešlých. Měsíční známka bude mít motiv zeleného čtverce a desetidenní červený trojúhelník.

Dálniční známky už platit neměly

V příštím roce už by se přitom dálniční známky na okna lepit neměly. Nahrazeny měly být elektronickým systémem. Ministerstvo dopravy v roce 2016 avizovalo zprávu, že systém přijde v platnost právě příštím rokem. Podle ministra Dana Ťoka, by se elektronický systém měl objevit až v roce 2021.

Maďarsko a Slovensko už známky mají

V okolních státech elektronické známky už přitom dávno fungují. V naší republice však trvá příprava novely zákona, která by výběr dálničních poplatků změnila. Dlouhou dobu bude trvat i vybudování kamerových systémů, hlídající jednotlivé registrační značky, zda auto, které jezdí po dálnici, má poplatek zaplacený.

Dálnice bez poplatků

Ministerstvo dopravy upravilo dalších několik úseků dálnic, které od roku 2019 nebudou zpoplatněny. Bez poplatku bude nově úsek dálnice D11 mezi Kukleny a Sedlicí v úseku exitu 84-90, D35 mezi Sedlicí a Opatovicemi na Labem, jedná se o úseky 126-129 a D48 mezi Dobrou a Frýdkem Místkem na exitech 50-54. Při sečtení všech úseků, které jsou osvobozeny od vinět, budeme mít už celkem 199 kilometrů dálnic bez poplatků.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here