Samořízené vozy jsou v posledních letech skloňovány ve všech pádech. Není proto divu, že se studenti na fakultě elektrotechnické pražského ČVUT zaměřují na jejich vývoj. A to oficiální cestou, společně s Toyotou!
Spolupráce studentů se světovými automobilkami je na dosah
Letošním rokem začala úzká spolupráce Fakulty elektrotechnické pražského ČVUT s Toyotou, a to díky již podepsanému kontraktu, který bude prováděn týmem pražského výzkumného týmu v Centru strojového vnímání. Jedná se o spoluúčast až pětadvaceti spolupracovníků.
Kontakt přinese univerzitě ČVUT finanční odměnu
Spolupráce s automobilkou ročně přinese univerzitě více jak milion eur. Již od roku 2003 její tým spolupracuje se značkou Lexus, ale spolupráce s Toyotou bude největší výzkumnou spoluprací, která platí soukromá firma. Další spolupráci má Fakulta elektrotechnická s výrobcem dílů Valeo pro mladoboleslavskou Škodu.
Stále více se automobilky odvolávají na pomoc spolupráce s univerzitami se zaměřením na automobilový průmysl. Takový kontrakt je jedním z prvních a další budou zcela jistě následovat.
Současný kontrakt bude pod dozorem a vedením spolupráce profesora Jiřího Matase, kde bude tým spolupracovat na vývoji senzorů pro detekci pohybujících se objektů kolem vozu. Jiné týmy se zabývají vývojem kamer, optických senzorů a laserových radarů, implementovaných do samořízených vozů pro mapování dění kolem vozu.
Univerzita získá poloviční patent na systémy, které vyvíjí
Univerzita nezíská pouze finanční odměnu. Získá také poloviční vlastnictví patentů na systémy, které ve spolupráci vyvine. V brzké době navíc Toyota a Mazda vystaví v USA novou továrnu, kde spojí své síly, a podle profesora Matase dojde k poptávce po výzkumnících a inženýrech a další spolupráci s výzkumnými pracovišti.
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz