Dálniční známka na rok nezdraží

0
647

Ti, kdo potřebují dálniční známku, si mohou oddechnout – prozatím. Dálniční známka se měla zdražit z původní ceny 1 500 Kč, která je nyní a to na 2 000 Kč. Autorem návrhu je poslanec za ANO Martin Kolovratník. Naštěstí pro řidiče se tak nestane minimálně do roku 2021. Ministr obrany Vladimír Kremlík, i ten je jinak ve straně ANO, to uvedl na sociální síti Twitter. Ovšem se zdražením počítá do budoucna ministerstvo financí. Zvýšení cen by mělo přinést do státní kasy nárůst o zhruba dvě miliardy korun. Od roku 2021 by se měly papírové známky nahradit elektronickými. Rozhodovat se o tom bude v červenci.

Zdražení však u měsíčních známek

V návrhu ministra Kremlíka je zdražení tzv. krátkodobých kuponů. Například u měsíční známky by to bylo o 600 Kč, což je o 160 Kč více než nyní. Za desetidenní známku by to bylo z 310 Kč na rovných 400 Kč. V novém systému se bude dát uhradit poplatek i přes internet nebo mobilní aplikaci. Od dálničních poplatků by byla osvobozená i některá vozidla na alternativní pohon, další by mohla být zvýhodněna. Zdarma by po dálnicích jezdila vozidla na elektrickou energii či vodík nebo hybridy. Emise oxidu uhličitého by ale nesměly přesahovat 50 gramů na kilometr.

Za půlku by měla jezdit auta na zemní plyn a biometan. Otázka je, jak to bude vypadat, když se papírové známky opravdu změní na ty elektronické. Ne všichni řidiči, zvláště pak ti staršího věku, by to s moderními aplikacemi nemuseli zvládat, což však není žádná ostuda, protože ne každý je technicky nadaný.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here