Zaplaví naše ulice korejská auta? Dost možná ano – jiná totiž nebudou

0
196
Zdroj foto: pixabay

Automobilka Hyundai: Trump a jeho čínská anabáze ovlivnily elektroniku na léta dopředu, alespoň to tak vypadá. Ovšem byla by chyba dávat vše za vinu jenom jemu. Například za to, že v současnosti téměř všechny automobilky omezují výrobu, zcela jistě nemůže.

A nemůže za to ani koronavirus, na kterého bývají podobné problémy s gustem sváděny rovněž. Tedy jinými slovy – oba dva důvody výše zmíněné v tom nějakou roli hrají. Trochu. Skutečný průšvih však nastal jinde. Můžeme za něj my jako zákazníci.

Když zkrátka není dostatek čipů

Ve skutečnosti je vše otázkou poptávky a nabídky. Elektromobily a další moderní technologie jsou v současné době na vzestupu. Poptávka po nich je větší, než kdy dříve. A stejně jako AstraZeneca nedokáže mávnutím kouzelného proutku navýšit kapacity svých výrobních linek, neumí to ani výrobci čipů. A právě tady je zakopaný pes.

A dalo se to tušit už v loňském roce. Ovšem napadlo to jen málokoho. Tedy až na vedení automobilky Hyundai. Zatímco všichni výrobci automobilů v minulém roce výrobu omezovali (a samozřejmě seškrtávali nákup potřebných materiálů na minimum), Hyundai se rozhodl jít zcela opačnou cestou.

Tedy ne že by seškrtání nebylo na stole. Ale vizionáři z nejvyšších míst ho nakonec zamítli. Tedy alespoň co se čipů týče. A když bylo jasné, jak velká krize se na tento průmyslový segment řítí, požádali o další navýšení dovážek čipů.

Zdroj foto: pixabay

I kdyby do továrny nedorazil jeden jediný čip…

A výsledek? Perfektní. Odteď by se mohly dodávky tohoto potřebného vybavení klidně na 4-6 měsíců zablokovat zcela a na výrobě automobilů Hyundai byste to nepoznali. Tak velké zásoby mají. A z těchto benefitů samozřejmě čerpá i jejich sesterská společnost Kia.

Aby bylo jasno – až donedávna fungovalo u korejských majitelů zásobování just-in-time – tedy nic na sklad, vše hned do oběhu. A většina výrobních podniků tak funguje doteď. Stačí se podívat na pendlování kamionů v Nošovicích. Zásoba nárazníků? Tak na hodinu nebo dvě, takže kmitáme pánové… A s dalšími díly to není jinak. A nezáleží na tom, zda je na lince právě nový hybridní Hyundai Kona nebo některý z faceliftovaných modelů (i30 a Tucson).

Ovšem čipů se teď podobné pendlování netýká. Ty byly zakoupeny tzv. na sklad. A to opravdu ve velkém počtu. Hyundai tedy v tomto ohledu pořádně školí konkurenci. Jinak se to ani nazvat nedá.

Ani přes veškerou péči nemusí být vše zvládnuto na jedničku

Pokud si ovšem myslíte, že jde o velké vítězství, pak se pletete. Situace, která vedle k omezení dodávek čipů, je tak unikátní, že se nejspíš nic podobného v nejbližší době nestane. A bude trvat ještě dlouho, než se stabilizuje. Obnovení standardních dodávek je tak očekáváno nejdříve v říjnu. A do té doby nevydrží se svými 4-6 měsíčními zásobami ani Hyundai.

Do budoucnosti tak nahlíží s poměrně velkou nervozitou. I tak však na tom bude rozhodně o mnoho lépe, než mnohé jiné automobilky.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here