Zákaz vjezdu dieselů platí pro město Essen v Německu

0
577
Zdroj foto: asarva.org

Pro další německé město, tentokrát západní Essen, vydal tento týden německý správní soud zákaz jízdy starších naftových automobilů do centra. Omezení se týká i části dálnice!

Další omezení pro diesely

Německo se nyní ve velkém potýká s omezením jízdy starších dieselových agregátů ve městech. Za poslední měsíc vydal německý správný soud již třetí zákaz vjezdu dieselových agregátů do některých částí měst. Minulý týden jsme vás informovali o tom, že zákaz se týká města Bonn a Kolín nad Rýnem. Nyní platí další zákaz, a to pro západoněmecké město Essen.

Zákaz platí kromě toho i pro některé úseky frekventované dálnice A40, která vede jižní částí centra. Spolková země severní Porýní-Vestfálsko, musí podle soudu zapracovat “odpovídající ustanovení do plánu k zajištění čistoty ovzduší.”

Za zákazem opět stojí “Deutsche Umwelthilfe”

O tom, že soud rozhodl o zákazu vjezdu do některých částí města Essen, je důsledkem žaloby organizace na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe, která zatím velmi úspěšně bojuje proti vysoké koncentraci vysokého množství oxidu dusičitého NO2 ve městech, který je v současnosti stanoven na maximálních 40 mikrogramů na metr krychlový v ročním průměru.

Částečný zákaz jízdy pro starší dieselové vozy letos jako první zavedl Hamburk a v budoucnosti toto opatření omezí motoristy v dalších velkých městech na území Německa. Nyní zákazy platí rovněž pro Berlín, Stuttgart, Frankfurt nad Mohanem a od minulého týdne soud rozhodl o zákazu vjezdu těchto agregátů také do Kolína nad Rýnem a Bonnu, kde bude zákaz platný od dubna příštího roku.

Kvůli přísným omezením s největší pravděpodobností dojde k situaci, že část starších německý dieselových vozů bude prodáno do zemí východní Evropy, obává se toho třeba eurokomisařka pro vnitřní trh a průmysl Elžbieta Bieńkowská.

Škodlivé emise mají vliv na lidské zdraví

Ve velkých městech je koncentrace rakovinotvorného oxidu dusičitého mnohem vyšší, než jsou povolené limity. Podle Spolkového úřadu pro životní prostřední každoročně v Německu zemře předčasně na nemoci srdce a krevního oběhu vyvolané emisemi NO2 asi 6 000 lidí, protože i malá koncentrace oxidu dusičitého může při dlouhodobém dýchání vést k vážným zdravotním následkům.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

 

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here