Jak správně odtáhnout vozidlo

0
1304

Když zůstanete viset s rozbitým autem na silnici, je to nepříjemné. Pokud se Vám nechce platit drahý odtah, můžete si auto s pomocí známého odtáhnout sami. Pojďme si říct něco o specifikách táhnutí vozidla, ať si při tažení nezpůsobíte ještě větší škodu.

Nejdřív musíte našroubovat oka pro tažení, které je součástí povinné výbavy. Odstraňte krytku v nárazníku a našroubujte oko. Dejte si pozor, někdy je na něm opačný závit. Poté prostrčte oky tažné lano a zajistěte kolíkem. Teoreticky lze použít jakékoli, které umožní vozidlům jet v rozmezí 2,5 – 6 metrů a které je uprostřed opatřeno červeným praporkem. Nejlepší je ale opět použít lano z výbavy vozidla. Lano vždy připevňujte jen k okům a ne za jinou část. Mnoho lidí by lákalo použít třeba tažnou kouli. Ta vydrží táhnutí lehčích přívěsů, mnohdy skoro dvoutunové auto by už ale zvládnout nemusela. Zadní vozidlo je taktéž nutné opatřit výstražným trojúhelníkem, nejlepší je umístit jej za zadní okno. Při snížené viditelnosti musíte mít taktéž rozsvíceno, proto se ujistěte, že máte dostatečně nabitou baterii.

Zkušenější z obou řidičů by měl řídit vůz vzadu, kromě něj pak nesmí být ve vozidle nikdo další. Vždy mějte klíček v zapalování v první poloze, aby se Vám během jízdy nezamklo řízení. Lano by mělo být v ideálním případě neustále napnuté. Pokud tomu tak není (třeba po brzdění), řidič vpředu se musí rozjíždět velmi pomalu, dokud se lano nenapne. V opačném případě by se mohlo po rychlém napnutí snadno přetrhnout. Bez ohledu na povolenou rychlost pak nesmíte jet více než 60km/h a vůbec nesmíte jet po dálnici. Jedinou výjimkou je odtahování porouchaného vozidla přímo z dálnice, pak smíte dojet k nejbližšímu sjezdu. Při brzdění pak pomáhá, když řidič vpředu nejprve jen lehce sešlápne brzdový pedál, aby rozsvítil brzdová světla a tím upozornil řidiče za sebou. Při nájezdu do zatáček pak také mějte na paměti, že ač je vozidlo vzadu řízeno, vždy pojede trochu kratší trajektorií. Proto si (zejména v úzkých uličkách v zástavbě) dostatečně najíždějte.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here