Silniční vlak – tahač s více návěsy

0
1222

Zatímco v Evropě a Severní Americe je poměrně rozsáhlá železniční síť, která umožňuje přepravu velkého množství nákladů, mnohé země mají kolejí málo nebo vůbec. Pak přichází na řadu také vlak, ale v tomto případě silniční.

Jeho historie sahá až do devatenáctého století. Zatímco v Anglii probíhala průmyslový revoluce naplno, v mnoha jejích državách byla železnice v samém počátku. Začaly se proto používat parní vozy, za které se zapřahaly vozíky pro přepravu osob i zboží. Určité pokusy probíhaly i v Evropě, ale brzy bylo od nich upuštěno. Historická centra měst i klikaté cesty po krajině byly značně omezující pro délku souprav. Zejména v severských zemích se dnes sice můžete setkat s tahači se dvěma návěsy, ale typické silniční vlaky to nejsou.

Jejich hlavním domovem se stala Austrálie. Tam je většina obyvatel soustředěna do měst u pobřeží, zatímco ve středu kontinentu je jedna velká pustina. Kvůli tomu se Australanům nevyplatilo budovat železnici napříč kontinentem. Společně s rovnými silnicemi, které nemusí obcházet lidská sídla, to byl ideální předpoklad pro zvyšování délky náklaďáků.

Dle tamních zákonů může mít tahač za sebou až 3 návěsy a celková délka soupravy je 53,5 metru. Pro srovnání, u nás je maximální délka soupravy 18,75 metru. I přes tuto ohromnou délku si to v australských pustinách mohou šinout až rychlostí 100km/h. Je proto téměř nutností mít vpředu mohutný ochranný rám, zejména proti střetu s klokany. Ostatní účastníky provozu pak varují žluté cedule vpředu i vzadu s nápisem ROAD TRAIN (silniční vlak), případně LONG VEHICLE (dlouhé vozidlo).

I přes úctyhodnou délku souprav to však není nic proti té rekordní z roku 2006. Tehdy sedmdesátiletý John Atkinson ujel sice jen 100 metrů, zato ale se soupravou o délce 1474,3m, tedy téměř jeden a půl kilometru! Rekordní náklad, který měl 1300 tun rozložených ve 112 přívěsech utáhl jediný tahač, Mack Titan.

Více článků si můžete přečíst na portálu motoristika.cz

 

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here