Auta se budou tisknout: První prototyp je na světě!

0
710
Tisknuté auto prototyp
autor foto: setri.sk

Je libo vůz “na počkání”? Už brzy se tento sen stane skutečností a to díky 3D tisku. První prototyp je už k dispozici a první výroba by se měla spustit příští rok. Co na to říkají výrobci automobilů?

První automobil, který byl vytvořený pomocí 3D tisku, vznikl na základě spolupráce mezi čínskou společností Polymaker a italskou firmou X Electric Vehicle (XEV).

Trojrozměrný tisk je technologií budoucnosti a proto není divu, že už dnes se vymýšlí, co všechno půjde tímto způsobem vyrobit. Například ve strojírenském průmyslu se budou moci jednotlivé součástky vytvářet daleko jednodušeji, než v současnosti. Jednoduše si je vytiskneme.

První automobil z tiskány a rovnou drobný elektromobil LSEV

Proč se zabývat tiskem vozů s klasickými motory poháněnými palivy, když si můžeme rovnou vytisknout elektromobil? Tvůrci v tiskové zprávě uvádějí, že součástek, kterých nebylo “vytisknuto” je na voze pouhé minimum. Auto je postavené na originálním podvozku, použita jsou také klasická skla a pneumatiky. Ostatní už je práce tiskárny. Tento způsob výroby vozů výrazně sníží odpadní materiál, a zredukuje počet plastových částí vozu. Pro představu: U běžně vyráběných vozů se použije přes dva tisíce plastů, kdežto u tištěného vozu jich je pouze sedmapadesát. Vozy budou nejen ekonomické, ale i ekologické! Při výrobě vozů pomocí 3D tisku je nutné ještě zlepšit kvalitu materiálu. To by se do příštího roku mělo zvládnout. To umožní další využití při výrobě automobilů.

Technická specifikace vozu

První prototyp tištěného vozu LSEV nabídne maximální rychlost 69 km/h a podle výrobce má normovaný dojezd 149 km. Pohotovostní hmotnost činí pouhých 450 kg. Výroba vozu bude trvat pouhé tři dny, a pokud se povede rozběhnout sériová výroba, pak by z jedné linky mohlo vyjet 500 aut ročně. První vozy se budou prodávat v Číně za částku 7 100 liber, v přepočtu 213 000 korun.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here