Je opravdu nutné přezouvat na zimní pneu?

1
606
Zdroj foto: k-j.by

Víte, jak je to s povinností přezutí na zimní pneumatiky? Jak to funguje v zahraničí, pokud se vydáte na letních a co vám hrozí?

Začátek listopadu je symbol pro přezutí

První chladnější dny na sebe upozornily už před několika dny, a tak není s přezutím na zimní pneumatiky nutné dlouho čekat. Zvláště v tomto období pak pneuservisy praskají ve švech. Je to ale skutečně nutné? Víte, kdy musíte mít obuté zimní pneu, abyste se vyhnuli pokutě?

Doporučení kvůli bezpečnosti

Přezutí na zimní pneumatiky doporučujeme už jen kvůli bezpečnosti nejen pro vás, ale i pro ostatní řidiče. Před den sice teploty překračují patnáct stupňů, v noci už se ale pohybují kolem nuly, a tak zvláště v ranních hodinách hrozí riziko podkluzu kol. Zimní pneumatiky jsou díky své směsi přizpůsobené do nízkých teplot, nejvyšších pak kolem 7 stupňů.

Co říká zákon

Zákon myslí na řidiče hlavně v místech, kde jsou pneumatiky nutností. Zimní pneumatiky musí řidiči používat tehdy, pokud je na silnici:

  • souvislá vrstva sněhu
  • led
  • námraza

A pokud je díky povětrnostním vlivům předpoklad, že se na pozemní komunikaci může během jízdy jedno z výše uvedených objevit.

Zákon myslí na výkyvy počasí, které mohou značně zkomplikovat dopravu. Tak nutí řidiče skutečně přezout na zimní pneu. Ale jen v případě, že je opravdu zimní počasí, se sněhem a ledem na silnici. Pokud je tedy v listopadových dnech krásné slunečné počasí, můžete dále jezdit na letních pneumatikách.

Pozor na označené úseky C 15 a zimní výbava

Pokud se vydáte na úseky, které jsou označené C 15 nebo “zimní výbavou”, pak musíte mít zimní pneumatiky v tomto místě po celý rok. Celoroční platnost umožňuje zejména obcím rozhodnout zcela individuálně o tom, v jakém období jsou v daném úseku zimní pneumatiky povinné. Značka je tak doplněna tabulkou o platnosti použití zimních pneumatik. V České republice je asi sto úseků s tímto označením, jedná se především o horské destinace.

Jaké jsou pokuty za nedodržení

Pokud se i přes nečas za okny vydáte na cestu v letních pneumatikách, můžete od policistů dostat blokovou pokutu ve výši 2 000 korun, ve správním řízení pak 2 500 korun.

Vyšší trest můžete dostat za autonehodu způsobenou v zimním období na letních pneumatikách nebo v letním období na zimních pneumatikách. V takovém případě mohou pojišťovny požadovat část peněz za výdaje spojenou s havárií.

Jak má vypadat správná zimní pneumatika

Zimní pneumatika musí mít na bočnici vyznačené označení M/S, ET, ML, MPT, POR. Takové pneumatiky jsou speciálně upravené svým složením tak, aby dokázaly obstát na zabláceném nebo zasněženém povrchu. Písmeny M+S bývají označovány rovněž pneumatiky pro terénní vozy, proto některé výrobci mají alternativní označení zimních pneumatik a to symbol sněhové vločky nebo horského štítu.

Pneumatika pro vozy do 3,5 tuny má mít dezén alespoň 4 milimetry. Pokud se rozhodnete použít zimní pneumatiky pouze na hnanou nápravu, musíte mít dezén 6 milimetrů. Pro vozy nad 3,5 tuny platí podmínka obutí na obě nápravy.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here