Pozor na asistenční systémy: nenahrazují autopilota!

0
414
autonomní řízení
Zdroj foto: techrepublic

Řidiči, kteří ve svých vozech mají moderní asistenční systémy, se často nevěnují řízení naplno. Britská společnost Thatcham Research upozorňuje na velká rizika!

Zvláště vozy Tesla jsou vyvinuty nejrůznějšími systémy bezpečnosti a systémem Autopilot, který se už nejednou dostal do problémů a způsobil i vážné dopravní nehody. Britská výzkumná společnost Thatcham Research Autopilot od Tesly podrobila přísné zkoušce. Systém narazil do makety auta. Jednalo se tak v situaci, co se vůz jedoucí před Teslou maketě vyhnul. Tato situace se běžně stává na silnicích a do problému se mohou kdykoli dostat všechny vozy Tesla a nejen ony.

Jízdní asistenti nejsou autonomní řízení

Řidiči vlastnící ve svých vozech sadu nejmodernějších jízdních asistentů nemají plnohodnotného Autopilota, přitom řízení nevěnují dostatečnou pozornost. Automobilky slibují brzký příchod autonomního řízení, zdaleka ovšem nejsme tak daleko, abychom mohli nechat vůz samočinně řídit.

Nejvíce důvěřivými řidiči vůči svým vozům jsou majitelé Tesly, a to i přes fakt, že právě ona už po několik let označuje své systémy jako Autopilot, nikoli za autonomní řízení. Britská výzkumná společnost se na Autopilota zaměřila a postavila Model S do situace, která se na silnicích i dálnicích běžně stává.

Auto před vozem provede blesku rychle úhybný manévr do strany, za účelem vyhnutí se překážce nebo pomalu jedoucího vozu. Model S tuto situaci při zapnutém Autopilotu nevygeneroval jako hrozící nebezpečí a do makety auta naráží. Technologie zaznamenala překážku na silnici, ale neměla dostatečně dlouhou vzdálenost a čas pro zabránění srážky. Bohužel se z testů nedozvídáme konkrétní data o vzdálenosti mezi auty či rychlosti.

Selhat mohou i lidské síly

Stejně tak může do překážky na silnici narazit řidič, který nevěnuje dostatečnou pozornost řízení. Jediný rozdíl ne v tom, že řidič může uhnout, elektronika však ne. Jízdní asistenti zatím neumí manévrovat, umí pouze informovat řidiče na riziko a brzdit. Potrvá ještě nějaký ten pátek, než se budeme moci stoprocentně spolehnout na samočinné řízení svého vozu, proto do té doby raději plně věnujme pozornost řízení.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here