Papírové dálniční známky: Ano, je to tak. Od letošního roku už není třeba pídit se na benzínových pumpách po mnohdy nedostatkových papírových kuponech. Vše se dnes už odehrává v elektronické podobě, takže stačí zadat potřebné údaje a máte nakoupeno.
Mezi ně patří například SPZ vašeho automobilu nebo datum, od kterého by měl zvolený druh vybrané dálniční známky platit. Ovšem nejste omezeni jen na nákup na internetu, to ani zdaleka. Stejné údaje můžete „nadiktovat“ obsluze čerpací stanice a za pár minut máte vyřízeno. Zbývá ovšem jedna zásadní otázka – co si počít s lepidlem, které zůstalo na čelním skle? Mnohdy se uchylujeme k jeho pracnému odstranění kupříkladu za pomoci fénu. Ovšem existují mnohem jednodušší metody a postupy na odstranění lepidla ze skla.
Naše tipy uplatníte i v běžné domácnosti
Ovšem dálniční známka není jediná, která po sobě dokáže zanechat nepěkné stopy. Naše tipy tak můžete využít kupříkladu i při odstraňování lepidla na etikety ze zavařovací sklenic apod. A čím tedy začít?
Horká voda pomůže, lít ji proudem však nedoporučujeme
Možná vás to překvapí, ale leckdy pomůže opravdu jen tento obyčejný trik. Stačí vzít horkou vodu a lepidlo s její pomocí opatrně odstranit. Ovšem zatímco sklenice byste klidně ponořili do kovové mísy až po hrdlo, u čelního skla samozřejmě něco takového není možné. Musíte na to tedy jít jinak – určitě horkou vodu na sklo nelijte, ovšem vhodnou textilii (třeba starší kuchyňskou utěrku) už do ní ponořit můžete. Následně ji přiložte na sklo a nechte pár minut působit. K dočištění by vám měl stačit obyčejný přípravek na nádobí.
Chcete další přírodní postup? Vyzkoušejte tuk
Horká voda je základní pomůckou, ovšem ne vždy je její síla dostatečná. Zvláště na opravdu staré stopy lepidla je její síla zkrátka slabá. Máte-li dost času a nechcete-li ještě sázet na chemii, pak sáhněte po vhodném tuku. Může jít třeba o lůj nebo olej (ale velmi oblíbená je i majonéza, v níž se tuky mísí ještě s octem, což je poměrně účinná kyselina). Jednoduše je namažte na místo, kde se chcete lepidla zbavit, a nechte působit přes noc.
Ráno by opět mělo stačit sáhnout po obyčejném saponátu a sklo finálně dočistit. Na závěr ho ještě omyjte studenou vodou a máte hotovo.
Když přírodní prostředky nestačí, vezměte si k ruce rozpouštědla
Ano, nejde právě o populární krok. Zapáchají a obtížně se s nimi manipuluje. Na druhou stranu je pravda, že nějaká najdete snad v každé dílně či garáži. Vsadit můžete na:
• toluen,
• technický benzin,
• technický líh.
A jak je použít? Jednoduše si trochu kápněte na vhodný hadřík a začněte s očistou skla. Nějakou chvíli vám to potrvá a nemusíte se bát ani trochu přitlačit. Ovšem pozor – výpary z rozpouštědel mohou být nebezpečné, takže je vždy používejte v otevřeném prostoru. Nejde-li to jinak, pak alespoň otevřete okno. A nezapomeňte na to, že jsou také hořlavé, pozor tedy na otevřený oheň.
Ve hře jsou i čističe alkoholové
Nechce se vám prozatím sahat po rozpouštědlech? Nevadí. Vezměte si k ruce alkoholové čističe, jež se používají v domácnosti třeba na čištění elektroniky. I ony si s lepidlem po dálniční známce skvěle poradí. Používejte je však s nejvyšší opatrností. Opět hrozí riziko vzplanutí alkoholových výparů a pokud se jich nadýcháte, nebude vám právě dobře. To nám můžete věřit.
Jak je to s oškrábáním lepidla?
Dost možná si teď říkáte, proč byste se měli s výše uvedenými postupy namáhat. Nestačilo by prostě použít jen obyčejnou žiletku? Bohužel, není to tak jednoduché. Na tvrdé lepidlo budete muset trochu přitlačit a je tak velké riziko, že si sklo poškrábete. Riskovat se tedy spíše nevyplatí.
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz