Létající auto od Toyoty? Do prodeje se dostane do dvou let!

0
660
Zdroj foto: drivespark.com

Létající auta? Ne, to není scifi, to je realita. Která se objeví do dvou let! Toyota si totiž nechala patentovat létající auto.

Patent na opravdové létající auto

Automobilka Toyota to s budoucností myslí skutečně vážně. Nejen že je předním výrobcem nejmodernějších agregátů pro pohyb vozidel na zemi. Nyní dokonce přichází s novým motorem, který bude následující auta pohánět pro pohybové režimy jízda i let! Nazývá jej Dual Mode Vehicle With Wheel Rotors. Základem systému je specifická konstrukce těhlic kol. Pokud je vůz používán na zemi, slouží jako běžná kola, ale ve výrazně větší vzdálenosti od karoserie. Auto připomíná trochu veterány, které ještě neměly pontonovou karoserii. U létající Toyoty jsou stejně řešená i zadní kola.

Zásadní změna v agregátech

Společnost otevírá budoucnost novým technologiím. Nová létající Toyota bude poháněna elektromotory, které mohou odebírat proud buď z akumulátoru, nebo z klasického palivového článku. V prvním případě proud vyprodukuje plynová turbína, přičemž každé kolo bude mít vlastní hnací elektromotor.

Létající vůz nebude podle předběžných informací používat klasickou řiditelnou přední nápravu. Změny při směru jízdy bude podobná jako u pásových vozidel. Při zatáčení se u kol na vnitřní straně zatáčky sníží otáčky a u kol na vnější straně naopak zvýší, čímž vozidlo zatočí. Pokud půjde do extrému, je možné kolo na jedné straně zcela zastavit, čímž se vozidlo otočí na místě.

Zdroj foto: drivespark.com

Speciální těhlice kol umožňují otočení o 90 stupňů, takže se kola dostanou z vertikální polohy do horizontální. Tady už mají kola funkci vrtulí, takže se z auta během několik málo vteřin stane letadlo – spíše něco jako vrtulník s takzvaným kolmým startem a přistáním VTOL (Vertical Tak-Off and Landing)

První létající auto bylo představeno už dávno

Létající automobily se čas od času objevují nejen na kanálech Youtube, ale také můžeme občas přečíst nějaký ten zajímavý článek na internetu o tom, že si především bezejmenné společnosti nechaly patentovat něco jako létající automobil, připomínající spíše velký dron. Novinka v podobě létajícího auta až takovou žhavou novinkou není. První létající auto sestavil už v roce 1921 René Tampier na pařížském autosalonu, auto se však do vzduchu nedostalo. Ve finále umožňovalo pohyb pouze po silnici.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here