Nejen na horách, ale také ve městech, na okrskách a dálnicích se objevil první sníh. Řidiči by zvláště za zhoršených jízdních podmínek měli věnovat zvýšenou pozornost. Co dělat, když se dostanete do sněhové kalamity a jak ideálně zvládnout kritické situace?
Poznejte jízdní vlastnosti svého vozu
Než usednete v zimě za volant, nejdříve se ubezpečte, že máte v pořádku zimní pneumatiky a brzdy. Při sněhové nadílce odstraňte z auta přebytečný sníh, který by mohl rozzlobit nejen vozidla za vámi, ale také policii a v neposlední řadě vás, když náhodou prudce zabrzdíte a sníh se nahrne na přední okno. Také si zkontrolujte svítilny, zvláště s LED osvětlením, které je nutné před jízdou odmrazit, stejně tak jako všechna okna auta pro dobrý výhled.
Auta se zadním nebo předním náhonem jsou při prostém průjezdu na sněhu například v zatáčce, či při brzdění ve stejné výhodě, jako vozy s pohonem všech kol. Vozy 4 x 4 mají výhodu pouze v případě stoupání nebo při akceleraci, výhodu také mají při korekci smyku.
Pokud máte nový vůz nebo řidičák krátce, je dobré absolvovat školu smyku a další kurzy, které pomohou poznat váš vůz, jeho jízdní vlastnosti a usnadní tak jízdu nejen na sněhu, ale také za vydatného deště.
Nechávejte si od vozů před sebou odstup
Při zasněžené nebo mokré silnici si vždy nechávejte patřičný odstup od vozů jedoucích před vámi. Ani nové zimní pneumatiky a právě vyměněné brzdy nezaručí na mokré či kluzké silnici bezpečné zabrzdění. V podvědomí si díky bezpečnému odstupu dokážete vymyslet krizovou únikovou cestu, která zamezí případné srážce. Na dálnicích se jako bezpečná vzdálenost mezi jednotlivými vozy uvádí hranice dvou sekund. Doporučený rozestup je daný v závislosti na průměrné rychlosti, která se může za zhoršených jízdních podmínek odlišovat, proto se řiďte v aktuální situaci podle svých znalostí a stavu vozovky i svého vozu.
Jezděte plynule, bez zbytečných manévrů
Neplynulá jízda se nedoporučuje za žádných okolností, zvláště ne pak v těžším terénu. Trhavé pohyby volantem nebo prudké brzdění a následné rychlé rozjezdy se nedoporučují ani v létě. V zimě se vyplatí držet motor na nižších otáčkách pomocí vyššího převodního stupně, které zaručují jemnější a lehčí manipulaci s koly.
Předvídejte chování ostatních řidičů
Celoročně se setkáváme na silnicích s nezkušenými řidiči. Zvláště v zimních měsících je pak důležité myslet za ostatní, tedy předvídat jejich chování a časté chyby, které mohou ohrozit ostatní účastníky provozu, tedy i vás.
Nezapomínejte na zimní výbavu pro krajní případy
Před každou jízdou mějte natankováno s dostatečnou rezervou. Hrozí uvíznutí! Do kufru nezapomeňte přibalit alespoň dvě deky, energetickou tyčinku, čokoládu i teplé oblečení. Krabičku poslední záchrany může tvořit baterka, zapalovač, lopatka na sníh, startovací kabely, nůž i sněhové řetězy.
Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz