Budoucnost jménem hybrid

0
857

Hybridy se rozšiřují rychlostí nového Chironu. Tento fakt nemůžete popřít. Ekologičtí nadšenci jsou štěstím bez sebe a milovníci benzínu začínají být znepokojeni. Právě rozvoj hybridů a elektromobilů má být řešení nedostatku fosilních paliv. Jejich produkcí se zabývá více a více automobilek.

Jízda bez kapky benzínu

Hybridy ale žádném případě nedisponují jen čistým pohonem na elektřinu. I ony mají nádrž na benzín nebo naftu. Pravda je, že spotřeba paliv je v případě těchto automobilů jen minimální. Ale i tak jsou na klasickém spalovacím motoru závislé. Motor, který všechny zajímá, což je elektromotor, je poháněn elektřinou uchovanou v bateriích. Tyto baterie se musejí nějak nabíjet. Nejčastěji se tak děje díky procesu zvaném rekuperace. Baterie tak dobíjí motor, nebo energie vzniklá při brždění. Způsob samotného pohonu dělí hybridy do dvou kategorií. Mild a full hybrid.

Mild hybrid potřebuje pro správnou funkci neustálý běh spalovacího motoru. Za účelem minimální spotřeby a jízdního komfortu spolu tyto motory spolupracují.

Full hybrid je vyspělejší a dokonalejší varianta. Je schopen jet pouze na elektrický pohon. Spalovací motor tak můžete vypnout a nechat se pohánět elektřinou. Výrazně tak snížíte spotřebu při popojíždění a zastavování. Ano, zní to jako klasická jízda ve městě. V této době zatím nejsou schopny automobily v tomto režimu ujet velké vzdálenosti. To se však postupně zlepšuje inovací baterií a samotného pohonu.

Hybrid a peněženka

Hlavní parametr při výběru hybridu je jeho spotřeba. Tohle je přece vlastnost, která zaručí, že i váš vnuk si bude moct za několik desítek let pořídit pořádný osmiválec. Například Toyota Yaris disponuje uváděnou spotřebou 3,5l na 100 km. Tak malou spotřebu vám neukáže ani vaše naftička při jízdě s lehkou nohou na plynu. Ale Yaris je poměrně malé auto. Při potřebě vozit rodinu sáhnete spíše po známé Toyotě Prius nebo Hondě Insight. O Peugoet 3008 se budete zajímat, pokud jste zároveň milovníkem kategorie SUV. Poskytuje velké množství prostoru a zvládne lehčí vyjížďku lesem nebo po polní cestě.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here