Autonomní vozy: Nikdy nebudou zcela samočinné!

0
440
vozidlo
Zdroj foto: autond.net

Plně samočinné vozy se na silnice dost možná nikdy nedostanou. Myslí si o tom své britský zástupce Ian Robertson, speciální reprezentant BMW z Velké Británie.

O bezpečnosti jízdy je vždy zodpovědný řidič

O tom, jak zvládne krizovou situaci autonomní vozidlo, se polemizuje od počátku prvních myšlenek vzniku samočinných vozů. Nyní se už na uzavřených silnicích prohánějí první prototypy autonomních vozů, které se do ostrého provozu mohou dostat co nevidět. Jak ale tyto vozy budou reagovat na krizové situace? Tuhle otázku trápí také Iana Robertsona, speciálního reprezentanta BMW ve Velké Británii. Myslí si, že v krizových situacích je vždy zodpovědný řidič, tedy člověk. Německá automobilka BMW sice testuje své plně samočinné vozy, technologie pro ostrý provoz však zatím není zdaleka připravena.

Jízda ve svém pruhu a sledování vozů vpředu není žádný problém

Plně samočinné vozy testovaných modelů BMW dokážou jet ve stopě auta před sebou a navádět vůz podle nakreslených čar na silnici. Plně autonomní auta bez volantu a pedálů však na silnicích jen tak neuvidíme. „Myslím si, že vlády řeknou: ‘Dobře, autonomní vozy mohou jít takhle daleko,’ ale že to nedovolí za všech okolností,” uvedl Robertson pro britský magazín AutoExpress.

lidé
Zdroj foto: autond.net

Řidiče v krizových situacích nikdo nikdy nenahradí

Ačkoli se dá technika nastavit na nejlepší možnou úroveň, v krizových situacích se správně rozhodne vždy jen řidič – člověk. „I když algoritmy automobilů jsou schopné takového rozhodnutí, nemyslím si, že se někdy dostaneme do situace, kdy si auto bude vybírat, jestli někoho ohrozí na životě, či nikoliv,” dodává.

Už dříve se roztrhla veřejná debata o tom, jak automobil v krizové situaci zareaguje. Vůz zareaguje tak, že havaruje a může vystavit posádku fatálním následkům nebo přejede překážku na silnici, třeba chodce, který jde po přechodu na červenou. Jsou situace, které nemohou zůstat na rozhodnutí jednotlivých vozů, ale měla by být vždy otázkou řidiče. To znamená, že ve vozech budou i nadále instalovány volanty, pedály a klaksony, aby byla vždy možnost srážce zabránit.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here