V Německu hrozí zákaz vjezdu dieselům do měst. Stát apeluje na elektromobily!

0
791
Německo zákaz vjezdu dieselům
Zdroj foto: truckstar.nl

Některá velká německá města trpí v dopravních špičkách silným znečištěním ovzduší. Tomu chce soud zabránit zákazem vjezdu dieselovým motorům. Německo tlačí na prodej elektromobilů.

Verdikt se vydá v úterý

Na zásadní verdikt si počkáme do úterý, kdy německý nejvyšší správní soud rozhodne o tom, zda připustí zákaz jízdy naftových aut do některých velkých měst. Pokud se rozhodne pro, můžeme očekávat první zákazy již letošní rok.

Správní soud se v současné době zabývá dvěma vážnými případy nižších soudů ze Severního Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württemberska, kde nařídily úpravu plánu čistoty ovzduší pro Düsseldorf a Stuttgart, aby tamní města opět dodržovala zdravé hodnoty ovzduší s nižším oxidem dusičitým. Zákaz jízdy naftových agregátů je ten nejúčinnější způsob, jak zlepšit životní prostředí ve městech.

Přímý dopad na Českou republiku

Rozhodnutí by mělo přímý dopad na Českou republiku, kam by směřovala většina starších dieselových vozů. Rozhodnutí by se totiž mohlo podle organizace na ochranu životního prostředí Deutsche Umwelthilfe dotknout více jak čtyřiceti německých měst. Tato přísná opatření by však nemusela platit po celý rok a na celém území, jednalo by se pouze o centrum a nejužší místa německých metropolí.

Vyšší prodej elektromobilů by vše usnadnilo

Do boje o lepší životní prostředí se hlásí také němečtí sociální demokraté (SPD) kteří chtějí urychlit boj za lepší životní prostředí pro podporu za výměnu naftových motorů na elektromobily. Strana se chce vyhnout přímému zákazu naftových vozidel. Němečtí sociální demokraté apelují, při koupi nového elektromobilu, zvýšit nákupní prémii ze 4000 eur na 8000 eur, v přepočtu cca 203 tis. korun a zvýšit nabíjecí stanice pro elektromobily o více jak sto tisíc. Na současnou nákupní prémii 4000 eur se v poměru 50:50 skládá centrální vláda a výrobci vozů. Strana se chce vyhnout přímému zákazu naftových vozidel.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here