Typy karosérií

0
1227

I laik na první pohled vidí rozdíl mezi jednotlivými vozy. Postupným vývojem se ustálilo několik typů karosérií, které jsou typické pro větší počet vozidel.

Sedan

Klasický vzhled auta, který jako malé dítě každý kreslil. Tříprostorová čtyřdveřová karosérie (pokud se víko kufru neotevírá společně s oknem, nepočítá se mezi dveře, stejně jako kapota motoru). Mimo Evropu patří mezi nejrozšířenější typy.

Liftback

Tříprostorová pětidvéřová karosérie, na rozdíl od sedanu má více splývavou záď a páté dveře se otevírají i s oknem.

Tudor

Stejně jako u sedanu se jedná o tříprostorovou karosérii, která je ale pouze dvoudveřová. Vzhledem k nevhodným proporcím (špatný přístup pro cestující vzadu, větší délka než hatchback) se s tímto typem u nových vozů nesetkáme.

Hatchback

Dvouprostorová uzavřená karosérie. Záď vozu se strmě svažuje a páté dveře se otevírají i se zadním oknem.

Kombi

Stejné jako hatchback, ale má prodlouženou záď, která poskytuje větší zavazadlový prostor

Kabriolet

Kabriolet je vůz, který nemá pevnou střechu (jen zatahovací plátěnou). Vozidla s pevnou skládací střechou se označují jako CC (kupé-kabrio), s pevnou onímatelnou střechou jako hard-top

MPV

Jedná se o anglickou zkratku Multi-Purpose-Vehicle (víceúčelové vozidlo). Typickou charakteristikou této karosérie je velký nedělený prostor a variabilní interiér (posuvné sedačky, třetí řada sedadel, …)

SUV

Z anglického Sport Utility Vehicle (sportovní a užitkové vozidlo). Typově podobné vozidlu MPV, ale uzpůsobené průchodu lehčím terénem (vyšší světlá výška, často pohon 4×4, …)

Kupé

Dvoudvéřová tříprostorová karosérie. Na rozdíl od sedanu je záď splývavá. Často se tento typ používá u sportovních vozidel.

Off-road

Někdy označované i jako džíp (podle Amerického výrobce Jeep). Jedná se o vozidla do terénu

Kromě těchto základních typů se občas můžeme setkat i s různými kombinacemi (např. BMW X6 jako kombinace SUV a kupé). Jedná se však spíše o stylová vozidla, která kvůli tomu musí podstupovat mnoho kompromisů.

Více článků si můžete přečíst na portálu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here