Koncová světla od VW budou ukazovat varování

0
424
Zdroj foto: urdesignmag.com

Automobilka Volkswagen přichází s novými koncovými světly, které by v budoucnu mohly komunikovat s ostatními řidiči.

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnost na silnicích hraje velkou roli a automobilky se už odnepaměti předhánějí mezi sebou se svými nejmodernějšími bezpečnostními asistenty. Dnes přichází Volkswagen s naprostou novinkou na trhu a tím jsou nová LED světla, která by mohla v budoucnosti zobrazovat nejrůznější varování, aby upozornila ostatní řidiče na případné nebezpečí.

Světla v trochu jiném světle

V posledních letech se právě světla stávají terčem nejrůznějších vývojových pokroků. Od halogenových světel se plynule přešlo ke xenovovým svítilnám, která se postupně přestala používat a nahradila je moderní diodová světla. Nejen pro svou svítivost, ale také pro bezpečnost.

Diodová světla se objevují i v mini vozech, městských vozech nebo v motocyklech. Luxusní vozy začínají naopak sázet na laserová světla. Ty nejmodernější laserová světla mají svítivost několik stovek metrů. Vývoj se rozhodně nezastavuje.

Systém Matrix Tail Light

Německá automobilka v současnosti pracuje na moderním systému zvaném Matrix Tail Light. Ten za pomoci koncových světel umí varovat ostatní řidiče před nebezpečím. Díky moderním diodám umí zobrazit například varovný signál, aby si řidiči za vozidlem dávali pozor.

Tyto signály budou v budoucnu velmi důležité pro bezpečnost například pro chodce, až se na silnicích budou zcela běžně pohybovat autonomní vozidla. Automatickou komunikací dají ostatním na pozemní komunikaci najevo, jaký bude jejich další krok.

Zdroj foto: urdesignmag.com

Řidiči si budou moci upravovat grafiku upozornění

Řízení by měla být radost. O tom ví své i konstruktéři u VW, kteří nabízí možnost, upravit grafiku osvětlení podle volby každého řidiče. Stačí vybrat personalizovaný světelný podpis. Diody budou komunikovat s ostatními i nových u elektromobilů v podobě zobrazení stavu nabití baterie v procentech.

Systém Optimal Park Assist

Dalším moderním systémem je pak Systém Optimal Park Assist, který pomocí mikročoček upozorní na okolní chodce o tom, že automobil bude couvat a jakým směrem. Na silnici auto zobrazí čáry, kam pojede. Podobné pruhy před vozem zobrazí také systém Optical Lean Assistant, který řidiči ukazuje šířku vozu, aby mohl dobře manévrovat v úzkých prostorech.

Modernizace adaptivních světlometů

Moderní technologie nabídne také bezpečnější jízdu za šera nebo v noci. Prostřednictvím moderní noční kamery umožní poslat jasnější světelný paprsek na chodce nebo zvíře, aby jej řidič včas zpozoroval. Dálková světla také v současné chvíli prochází modernizací, aby neoslňovala dopravní značky.

Automobilka světla zatím testuje

V současnosti se Volkswagen chlubí svými plány, kdy je však chystá použít v ostrém provozu, není zatím jasné. Podle odhadů bychom se podobných vymožeností mohli dočkat během několika let. Podobný systém vyvíjí také automobilka Daimler, který představil své moderní digitální světlomety na Mercedesu.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here