Auto není jen dopravní prostředek, kterým se dostáváme z bodu A do bodu B. Většina z nás má ke svému vozu mimořádně silný vztah, protože jej často využíváme na každodenní bázi a trávíme v něm tak spoustu času. A čím víc autem jezdíme, tím víc platí, že bychom se o něj měli starat skoro jako o domácího mazlíčka. V opačném případě bychom s ním totiž mohli mít celou řadu nepříjemných starostí. Jak tedy na to, aby se nám auto odměnilo bezporuchovostí a dlouhou životností?
Kontrola kapalin
Mohlo by se to zdát jako samozřejmost, ale řada motoristů tento faktor podceňuje. Kontrola kapalin, od chladící přes kapalinu do ostřikovače až po brzdovou, je klíčová pro dlouhou trvanlivost auta. Totéž platí o oleji. Obecně platí, že by se měl olej kontrolovat aspoň po každých dvou tisícovkách najetých kilometrů, výměna filtru se pak doporučuje zhruba každé dva roky, popř. 15 tisíc najetých kilometrů.
Filtry
Kontrole a pravidelné výměně by měly podléhat veškeré filtry, včetně toho vzduchového. Vzduchový filtr je levná záležitost, případná oprava zadrhnutého motoru je mnohonásobně dražší. Proto se vyplatí tento filtr vyměňovat radši častěji, než méně často. Kabinový filtr zase umožňuje motoristům, aby vzduch uvnitř auta byl dýchatelný. Proto je třeba dbát i na kvalitu tohoto filtru.
Brzdové kotouče
Automobil může být extrémně nebezpečný nástroj nejen pro vás, ale i pro vaše okolí. Dvojnásob to platí, jezdíte-li autem opravdu často, a trojnásob, nestaráte-li se pečlivě o veškeré bezpečnostní prvky, které váš vůz obsahuje. Jedním z těch klíčových jsou brzdové kotouče a destičky, které je třeba pravidelně kontrolovat. Máte-li sebemenší pocit, že v nich něco vrže nebo skřípe, je to pro vás jednoznačný signál situaci řešit. A rozhodně to nepodceňte.
Pneumatiky
I pneumatiky řada motoristů podceňuje, přitom stejně jako brzdové kotouče, i pneumatiky patří mezi součást vozu, která musí být stoprocentní, abyste neohrozili ničí bezpečnost. Kontrolujte pravidelně tlak v pneumatikách, pečlivě zkontrolujte, že pneumatiky nemají žádné vypoukliny nebo bouličky. A rozhodně je nezapomínejte kontrolovat před každou delší cestou, abyste se vyhnuli případným zbytečným potížím uprostřed ničeho.
Baterie
Vždy před zimou byste měli kontrolovat napětí v autobaterii, a to z jednoduchého důvodu. Ve velmi nízkých teplotách zpomalují chemické reakce, které jsou nezbytné pro elektrický proud v baterii. S nízkými teplotami tak jde výkon baterie výrazně dolů, což se pak prokáže něčím, co asi zažil každý řidič – zkrátka nenastartujete.
Interiér
Důležité je starat se také o interiér vozu, protože to je konec konců to místo, v němž trávíme hodiny a hodiny svého času. Starejte se nejen o čerstvý vzduch, abyste si nezadělávali na zdravotní problémy, ale pečujte také o kůži či látku, z které je interiér vyrobený. Pravidelný úklid je samozřejmostí, jednou za tři měsíce až půl roku byste měli auto uklidit, vysát a umýt důkladně, zvlášť pokud jej používáte na denní bázi. Používejte také patřičné úklidové prostředky určené pro daný materiál.
Povinné ručení
Určitě nezapomeňte na to nejdůležitější, což je povinné ručení. Pravda, ono na něj příliš zapomenout nejde, protože je vaše zákonná povinnost ho mít. Můžete si však zaplatit jen to nejlevnější a nejnutnější, abyste si to mohli odškrtnout, a nebo si můžete dát s výběrem záležet a přidat si k němu veškerá připojištění, která by se vás mohla týkat. Možná si myslíte, že se vám nikdy nemůže nic stát, ale buďte si jisti, že v momentě, kdy se ocitnete uprostřed autonehody, pečlivý výběr oceníte zlatem.
———–Komerční článek———-