Na Filipínách se řadící páka ovládá i nohou

0
545
Zdroj foto: ibon.org

Filipíny jsou brány jako ostrov, kde je co vidět. Hlavně tedy nádherná příroda. Našinci však berou zdejší lid za malinko zaostalí. Ovšem to není až tak úplná pravda. Ano, najdou se i zde negramotní lidé, nicméně tu jezdí auta i hromadná doprava. I když tedy trochu jiné v uvozovkách MHD, než na jaké jsme zvyklí. Řidič jednoho takového prostředku převážející skupinu cestujících používá řekněme nezvyklé řazení manuální převodovky. Muž řídil speciální prodloužený vůz z původních Jeepů, zvaný Jeepney. Ty se rozprodávaly po válce místním lidem. No ale zpět k události. Řidiči ví, že pedály se řadí nohami a řadící páka zase rukou.

Všechno skrz nohy

Ovšem zdejší řidič má na to zlepšovák. Pedály řadí klasicky nožním procesem, ovšem řadící páku totéž. Nohou. Kdyby to viděla naše policie, tento způsob, okamžitě by řidiče zastavila a pokutě by se zcela jistě nevyhnul. Na obranu filipínského motoristy musíme dodat, že řadící páka je hodně dole čili by bylo nebezpečné se k ní ohýbat. Dá se říci, že tohle řazení už chce opravdu cvik a řidičský um. Řidič se v podstatě ani už nedívá, jak řadí páku nohou. Je více než pravděpodobné, že to má dávno zažité. Ale na druhé straně je to i nebezpečné.

Nemá na to zrovna přepisovou obuv. I za to by u nás schytal nejspíš pokutu. Na Filipínách je to však nejspíš hodně benevolentní. Těžko říci, jestli by si naši lidé sedli s takovým řidičem do v uvozovkách řečeno městské dopravy. Kdyby si tedy náhodou všimli, jakým způsobem řadí.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here