Známe první město v Německu, které vydalo zákaz vjezdu dieselů

0
571
cedule
Zdroj foto: respromasks

První město, které vydalo vyhlášku o zákazu vjezdu do ulic města, je přístav Hamburk v Severním Německu.

Zákaz vjezdu starších typů dieselových motorů už tento měsíc

Hamburk je severoněmecké město s velkým přístavem, který jako první v historii Německa využije možnosti zákazu vjezdu některých dieselových vozů do ulic. Zákaz vjezdu vyjde v platnost už tento měsíc, a to od 31. května.

Zákaz vjezdu starších typů dieselových motorů se týká dvou ulic ve čtvrti Altona. Severoněmecký přístav chce svým obyvatelům zajistit kvalitnější a zdravější pobyt ve městě. Opatření, kterých vozů se situace bude týkat, budou signalizovat nově instalované dopravní značky.

Hamburk tak přímo reaguje na rozhodnutí Spolkového správního soudu, který v únoru rozhodl, že velká města jsou ke krokům pro ochranu čistoty životního oprávněna.

Celková kvalita ovzduší se ve velkých městech za poslední roky ve Spolkové republice zlepšuje, ale stále je sedmdesát měst, kde se každý den překračuje povolená evropská maximální koncentrace oxidu dusíku. Jedovaté plyny vedou k přímému negativnímu dopadu na zdraví občanů ve velkoměstech.

O zavedení těchto opatření jsou mnozí lidé skeptičtí. Přímo se k problematice vyjádřil například Paul Schmid, mluvčí německé ekologické organizace BUND. Ten v rozhovoru pro agenturu DPA řekl, že zákaz průjezdu vozům, které nesplňují nejnovější evropské emisní standardy Euro 6, je sice dobrými signálem pro vidinu kvalitnějšího ovzduší v centru města, ale nepovede k tíženému cíli. Podle jeho mínění by se měly zavést plošné zákazy vjezdu, které pomohou lidem a ne měřícím stanicím. To povede k průjezdu starších dieselových agregátů po jiných částech měst. Situace se v žádném případě nezlepší, dojde pouze k přenesení škodlivých látek do jiných částí ulic, kde se údaje o měření výše škodlivin v ovzduší nezaznamenávají.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here