Smart v koncích? Hrozí zánik značky!

0
648
Zdroj foto: smart.com

Smart patří odjakživa k obdivovaným malým autíčkům, které nabízí slušný výkon, super rozměry do města a veselý interiér. Teď se však potýká s velkými problémy. Hrozí jeho konec, pokud nepřijde s modernějšími a oblíbenějšími karosářskými verzemi.

Smart ve sféře elektromobilů

Automobilka Smart už před časem avizovala, že jeho další kroky budou směřovat do světa elektromobilů. Už v příštím roce má nabídnout pouze vozy poháněné elektrickými motory. Může se ale stát, že mateřský koncern Daimler společnost zcela zavře. Důvod je jediný a prostý. Nejsou peníze.

Smart má problémy už několik let

Koncern Daimler poukazuje na finanční potíže Smartu už řadu let. Od roku 1994, kdy začala jeho výroba, je ve ztrátě. Prodej mini autíček nikdy nebyl výdělečný, ale tu a tam se našly roky, kdy byly statistiky lepší. Většinou byl však Smart pro Daimler výrazně v záporných číslech.

Podle agentury Evercore ISI se každoročně ztráta pohybuje někde v rozmezí kolem 13 až 18 miliard korun. I když se společnost pokoušela o nové marketingové propagace, lepší strategie prodeje nebo nové modely, nic nepomohlo.

Zdroj foto: smart.com

Smart je oblíbený na každém trhu

Smart si přitom můžete pořídit ve čtyřiceti zemích světa. Karosářsky je však model navržený tak, že nové zákazníky až tolik netáhne. Nejmenší auta v dnešní době už tolik populární nejsou, co je pro vozy Smart velký problém. Smarty totiž jinou karoserii nenabízí.

O budoucnosti se rozhodne  brzy

Nový generální ředitel Daimleru, Ola Källenius prohlásil, že ke Smartu nemá žádný sentimentální vztah a klidně značku zavře. Rozhodnout by se tak mělo v nejbližších měsících, možná do několika let. Dále generální ředitel uvedl, že uzavření značky je o to žhavější téma, když byla ukončená spolupráce Renaultu se Smartem, se kterým společně připravovali a sdíleli platformu pro Smart ForTwo/Renault Twingo. Konec spolupráce by tak prodražil přechod na elektromobilitu a tak by bylo pro koncern výhodnější, uzavřít značku co nejdříve. Je tedy otázka, jak se k celé situaci koncern Daimler postaví.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here