Mnoho automobilek se jmenuje po svých zakladatelích. Žádný inženýr Mercedes se však v historii nikdy neobjevil. Jak tedy automobilka přišla k tomuto názvu? Cesta k němu byla skutečně zajímavá.
Psal se rok 1853, když se v Lipsku narodil Emil Jellinek. Jeho otec byl Čech, matka Maďarka. Jellinek byl divoký mladík. Škola ho moc nebavila a tak začal pracovat jako pomocná síla na nádraží v Červeném Kostelci. Ani zde ho však neopustila jeho divokost. Jednou nasedl na lokomotivu a sám s ní odjel, aby zjistil, jak rychle dokáže jet.
Kvůli tomuto průšvihu je nucen Kostelec opustit. Podařilo se mu získat místo na konzulátu v Tangeru a poté v Tetuanu. Tam se seznámil se svou budoucí ženou, Francouzskou. V roce 1889 se jim narodila dcera, kterou pojmenovali Mercedes. Samotné jméno má přitom původ ve španělštině.
V roce 1897 se stává prodejcem vozů Daimler v Nice. V březnu roku 1899 se Emil Jellinek účastnil závodu Nice – Castellane – Puget Thermiers – Nice s vozem Daimler-Phönix. Samotný majitel automobilky pan Gottlieb Daimler nebyl velkým příznivcem závodních automobilů, a proto mu nevadilo, že vůz byl nasazen pod pseudonymem Mercedes. Jellinek tento závod v kategorii turistických vozů vyhrál.
Roku 1926 dojde ke sloučení firem Gottlieba Daimlera a Karla Benze a mezi automobilkami se tak objeví nová značka Mercedes-Benz, která přetrvala až do dneška. Tak se dostala česká stopa do názvu této významné automobilky. A jakoby předurčila budoucí celosvětový vývoj automobilky, i původ názvu má kořeny v mnoha státech.
Více článků si můžete přečíst na portálu motoristika.cz