Harley-Davidson na elektriku v podobě LiveWire je tady!

0
562
Zdroj foto: insideevs.com

I taková značka, jako je Harley-Davidson, už má na kontě svůj první elektrický motocykl. Model LiveWire se představuje v designu, ve kterém se bude prodávat!

Tradiční americký výrobce vidlicových dvouválců, který se v historii zařadil mezi průkopníky těchto motorů, v roce 2014 představil koncept elektrického motocyklu LiveWire. Svým konceptem šokoval všechny milovníky těchto strojů, protože se zcela vymkl zajetých kolejí. Právě nyní nastává chvíle, kdy jde koncept do sériové výroby a ukazuje se v podobě, ve které se zanedlouho načne prodávat.

Projekt LiveWire zaujal na první pohled

Koncept LiveWire, ačkoli se jednalo o první koncept elektrické motorky, zaznamenal veliké ohlasy, ačkoli svým designem se zcela liší od tradičního vzhledu motorek této značky. Harley-Davidson využil koncept k získání názoru od potencionálních zákazníků moderních elektromotorek. Zájemci měli možnost, vyzkoušet si v roce 2014 a 2015 v rámci projektu LiveWire Experience na severoamerické i evropské půdě.

Následující roky H-D na svém elektrickém motocyklu v tichosti pracoval a občas z dílny unikly neoficiální informace, že se značka chystá elektrický model skutečně uvést do sériové výroby. Oficiální zprávu vydala značka až letošní léto, když v červenci představila svůj plán růstu v podobě nových směrů pro Harley-Davidson.

Odlišnosti konceptu od skutečného modelu

Na první pohled se nový Harley-Davidson LiveWire liší od konceptu snad jen barevným provedením. Ve skutečnosti se model s prvním prototypem podobá pouze v hlavních liniích. Ostatní je na něm zcela nové.

Přepracování se týká nejenom rámu i krytu akumulátoru, ale i elektromotoru a permanentního magnetu, nacházejícího se vespod rámu, roztáčejícího zadní kolo prostřednictvím ozubeného řemene.

Kromě přepracovaného rámu a změn v oblasti pohonného ústrojí se LiveWire pro sériovou výrobu od původního konceptu liší i komponenty podvozku v čele s odpružením značky Showa a brzdovým systémem Brembo. Přepracování se dočkal i design, kdy hlavní světlomet doplnila decentní kapotáž a původně jednomístný koncept se změnil v řešení se stupňovitým dvoumístným sedlem.

Harley-Davidson je prozatím skoupý na informace, týkající se výkonu elektromotoru a dalších parametrů. Jediné, co zatím uvádí, jsou informace o nabíjení. Motocykl bude vybaven vestavěnou nabíječkou a má být možné ho dobíjet ze všech běžných zásuvek. K dispozici bude také možnost nabíjení prostřednictvím výkonnějších nabíjecích stanic se severoamerickým konektorem SAE J1772 (USA) nebo mezinárodním konektorem CCS2 – IEC typ 2.

LiveWire jako první elektrický motocykl od Harley-Davidson

LiveWire jako první elektrický motocykl od H-D je bez spojky s jednoduchým ovládáním „twist and go.“ Tato funkce nabízí jezdci sedm jízdních režimů. Motor a hnací převody nabízí podle výrobce podmanivý zvuk, jehož výška a intenzita postupně roste.

Harley-Davidson chystá pro své nové i stávající zákazníky novinky, které plynule naváží na model LiveWire a do roku 2022 bude mít v nabídce elektrické motocykly s nižší hmotností a výkonem, které nabídnou stejné zážitky jako motocykly se spalovacím motorem a přitom budou klíčové pro získání nových zákazníků.

Další zajímavosti, novinky z automobilového a motoristického světa či recenze automobilů a motorek najdete na auto – moto magazínu motoristika.cz

Vložit komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here